Faktura VAT - jak wygląda oraz co może zawierać?

Posted by Jauregui on December 22nd, 2020

Faktura to dokument, jaki oznacza pisemne dane o sprzedanych wyrobach, towarach czy świadczonych usługach. Jest ona tworzona przez sprzedawcę w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, bowiem oryginał zabiera odbiorca, zaś drugi egzemplarz pozostaje u sprzedającego. Może ona również dokumentować wpłatę przedpłaty, co świadczy, iż tyczy dokonanych czy następnych sprzedaży udzielanych na rzecz firm czy organizacji. Fakturę VAT może również otrzymać osoba nie posiadająca firmy jeśli okaże taką chęć. Fakturowanie obowiązuje każdą jednostkę wykonującą działalność.

Podstawy wypisywania dokumentów VAT

Faktury VAT najczęściej spisuje sprzedawca. W wybranych wyjątkowych sytuacjach dokument ten może być wystawiony przez kupującego bądź którykolwiek inny podmiot, który jest do takich spraw uprawniony przez sprzedawcę. Wedle uniwersalnych zasad faktura VAT wymaga wystawienia do 15. dnia kolejnego miesiąca jaki występuje po miesiącu sprzedaży. Jest niemniej kilka wyjątków od takiej reguły. W przypadku dokumentów związanych z usługami budowlanymi a także montażowymi sprzedawca ma czas do 30. dnia miesiąca. Jeśli faktura vat dotyczy tak zwanych mediów bądź czynszów może zostać wypisana jeszcze przed zakończeniem usług jednakże przed czasem zapłaty, aby klient miał moment na zapłatę. Na jasne żądanie odbiorcy faktura podatku vat może zostać wypisana na podstawie paragonu w czasie trzech miesięcy po zakończeniu miesiąca, w którym dokonano sprzedaży lub odebrano zapłatę.

Fragmenty, które musi obejmować faktura podatku VAT

Każda wystawiona faktura VAT musi mieć przede wszystkim konkretną datę wypisania a także datę, w której odbyła się transakcja bądź wykonanie usługi, jeśli są one inne. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie odpowiedniej kolejności dokumentów, dzięki którym praktyczna jest ich identyfikacja. Dokument VAT powinien również zawierać nazwę, adres oraz NIP sprzedawcy i konsumenta albo jego imię oraz nazwisko w sytuacji, jeżeli jest ona wystawiana osobie fizycznej nieprowadzącej firmy. Według przepisów na tej fakturze musi być informacja dotycząca nazwy produktu bądź usługi oraz jej miara oraz ilość wraz z osobną ceną netto, która została za nie uiszczona. Wielkość danych upustów można uwzględnić w osobnej pozycji. Koniecznym składnikiem faktury jest również kwota transakcji netto oraz stawki podatku, które zostały wdrożone w danym przypadku. program faktury - www.rafsoft.net Na dokumencie wpisuje się także sumę kwoty sprzedaży netto z uwzględnieniem podziału na osobne stawki podatku i pozycji na które nie trzeba opłacać podatku. Ostatni element stanowi umieszczenie na fakturze VAT kwotę cen ogółem. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, jak ma wyglądać dokument, którym stanowi faktura VAT wzór można odnaleźć np w sieci.

Rodzaje faktur

Prócz faktury VAT podstawowej, jaka została opracowana powyżej jest także parę szczególnych wariantów takiego dokumentu. Często można natrafić fakturę zaliczkową. Potwierdza ona wszystkie zadatki, zaliczki i przedpłaty, które zostały zapłacone na rzecz sprzedającego. Po dokonaniu sprzedaży jest wystawiona faktura vat końcowa, a od kwoty należności odejmuje się wpłacone wcześniej pieniądze. Innym powszechnie napotykanym typem jest faktura vat uproszczona. Może zostać wystawiona do sumy 450 zł. Nie musi ona mieć danych konsumenta, a zaledwie NIP wykonywanej przez niego działalności. Można również spotkać się z określeniem faktury vat pro forma. W prawdzie nie stanowi to dokumentu transakcji, ponieważ pełni zaledwie funkcję informacyjną. Stanowi ona formę oferty handlowej a także określa stawkę, jaką trzeba zapłacić za przyszłą partię produktu lub zrealizowanie usługi.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3WHMP58i37o]

Like it? Share it!


Jauregui

About the Author

Jauregui
Joined: December 22nd, 2020
Articles Posted: 5

More by this author