Mi is az a coworking, és mit hívunk közösségi irodaháznak?

Posted by Bev on February 4th, 2021

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő motivációra? Van még mit javítani a time menedzsmenteden, és tenni is szeretnél ezért? Felmerült már benned, hogy egy közösségi iroda kollektívájában könnyebben menne a munka? Ha otthonról, saját vállalkozásodban dolgozol, az rengeteg előnnyel jár. Amennyi előnye van azonban, legalább annyi hátulütővel is találkozhatunk. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen megoldhatók.

Otthoni körülmények között a legtöbbször az inspiráció hiányzik, ami segítene a hatékony munkavégzésben. Ha azonban kiszakadsz ebből a környezetből, azzal kizárhatod azokat a zavaró tényezőket, amelyek elterelik a figyelmed a feladatokról. Ha olyan emberek vesznek körül, akik komolyan veszik saját feladataikat, az téged is hatékony munkára ösztönöz majd. A coworking irodák ezért is egyre népszerűbbek, hiszen lehetőséget kínálnak a közösségben végzett, ihletett munkára.

De mit értünk coworking alatt, és hogyan néz ki egy coworking iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés némileg félrevezető, így a legtöbbször nálunk is a nemzetközi coworking szóval találkozhatunk. Egy coworking iroda nem csupán egy kényelmes és modern dolgozótér, hanem sokkal több annál. Gondoskodik arról, hogy a vállalkozók úgy érezhessék, tartoznak egy közösséghez, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Legyen szó mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról, egy közösségi iroda mindenki számára ideális munkatér.

Az egész világon közkedvelt munkavégzési mód

A coworking közkedveltségét főleg a startupok növelték: ezek az innovatív cégek nem saját irodát szerettek volna kibérelni, inkább a költséghatékonyabb íróasztal-bérlés mellett döntöttek egy közösségi irodában. A közösségi irodák közönsége a mai napig leginkább startupok munkatársaiból, kisvállalkozókból és szabadúszókból áll, akik hosszabb-rövidebb ideig bérlik az íróasztalokat. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések az elmúlt évek során alapvetően változtak, így a munkavégzésnek ez a típusa egyre elterjedtebbé válik. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács által közzétett számokból kiderül, hogy a 35 év alatti helyi lakosok 20 százaléka tervez vállalkozást indítani, vagy már el is indította azt.

Egy németországi kutatás adatai szerint a világon 1 300-nál is több coworking, vagyis közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez nem tűnhet nagy számnak, az előző évi adatokhoz képest mégis hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Méreténél fogva a legtöbb közösségi iroda természetesen az USA-ban működik, a második helyezett pedig Németország. Ez is bizonyíték arra, hogy Európában is működőképes az effajta munkavégzési mód.

Kapcsolati háló és hatékony munkavégzés

A közösségi irodák pontosan az itt megtalálható közösségnek köszönhetik népszerűségüket. A fiatal vállalkozók ugyanis fontos üzleti kapcsolatokat köthetnek az itt megforduló, változatos területeken dolgozó szakemberekkel, és inspirációt is meríthetnek az ő munkájukból.

Természetesen egy coworking irodában is adott a mindenki számára oly fontos privát szféra. Ahogy más modern munkahelyeken, úgy egy közösségi irodában is vannak olyan elszeparált területek, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Ez később a networking és a közös munka során is hasznodra válhat. A többféle szakterületen tevékenykedő profik akár kooperációra is adhatják fejüket, amely mindkét fél számára előnyös lehet.

Fókuszban a rugalmasság

Ha a saját főnököd vagy, sokszor olyasmivel is foglalkoznod kell, amely alkalmazottként nem a te feladatod lenne. Ez természetesen a szabadúszó lét egyik előnye is, viszont így a munkaidő fogalmát is kénytelen vagy flexibilisen kezelni. Így azonban te döntheted el, mikor és mennyi ideig dolgozol. Ha ideális coworking irodában bérelsz helyet, akár munkaidőn kívül is bemehetsz, és kipipálhatod az aznapi teendőket. Oszd be saját magad az időd, és dolgozz akkor, amikor a leginkább produktívnak érzed magad!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy megfelelő wifi kapcsolat és egy laptop segítségével gyakorlatilag bárhonnan dolgozhatsz. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összegyűjtötte a világ legmenőbb közösségi irodáit, az első helyeken Bali, Thaiföld, mehet a Kanári-szigetek és Barcelona végzett. Szerencsére akkor sem kell elkeseredned, ha itthon próbálnád ki ezt az új típusú munkavégzést, hiszen ma már Budapesten és a vidéki nagyvárosokban is sok kellemes coworking iroda várja az érdeklődőket. A napijegyárak 2500-5000 Ft körül vannak, ha pedig tartósabban szeretnél berendezkedni, különböző konstrukciók közül válogathatsz. Ha kifizeted egy közösségi iroda alapdíját, általában térítésmentesen használhatod a közös helyiséget, a szélessávú internetet, a nyomtatót és a szkennert. A kávé és a tea általában ingyenes, továbbá a bérlők rendelkezésére áll néhány tárgyaló, amit extra díj ellenében vehet igénybe az, aki az ügyfeleivel szeretne megbeszélést tartani. Ezek az irodák jellemzően a városközpontban, tömegközlekedéssel is elérhető helyen találhatók.

A siker titka az előrelátó tervezés

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkájukban sikeres vállalkozók, tevékenységük jellegétől és mérettől függetlenül, előre terveznek és mindig egy lépéssel a versenytársak előtt járnak. A befektetett munka azonban csak akkor térül meg, ha inspiráló, kreativitásra ösztönző környezetben végezzük. Találj rá erre egy közösségi iroda kollektívájában!

2019. január 24. és március 18. között zajlott az utóbbi évek egyik legátfogóbb, globális online kutatása, amely a coworking iparág jelenlegi helyzetét és a jövőre vonatkozó tendenciákat vizsgálta. A felmérést a Deskmag magazin végezte.

A felmérés egyértelműen feltárta, hogy a coworking ipar elképesztő mértékben növekedett az elmúlt évek során. A kutatás adatai szerint jelenleg egy átlagos közösségi irodára 90 ember jut. Az irodák 11%-ában, főleg a metropoliszokban működő egységekben a kollégák száma viszont átlagosan 300 fő. 2019 végére a becslések szerint globálisan 2,2 millió ember fog a 22 ezer közösségi iroda valamelyikében dolgozni.

A coworking irodák összmérete folyamatosan növekszik, idén viszont először történt az, hogy az egyes irodák átlagmérete némileg csökkent. A metropoliszokban található coworking

Like it? Share it!


Bev

About the Author

Bev
Joined: February 3rd, 2021
Articles Posted: 14

More by this author