Mit nevezünk társas munkavégzésnek, és hogyan néz ki bentről egy coworking offic

Posted by Nickie on February 4th, 2021

Otthonról dolgozol, és egyre nehezebben talál rád az ihlet? Szeretnél összeszedettebben, megfelelő időbeosztással dolgozni? Felmerült már benned, hogy egy coworking iroda kollektívájában könnyebben menne a munka? A home office-nak és egy saját vállalkozás működtetésének számos pozitív vonzata van. Az előnyök mellett viszont könnyű beismerni, hogy a home office-nak számos hátránya is van. Jó hír azonban, hogy ez utóbbiak egyszerűen áthidalhatók.

A legtöbbször arról van szó, hogy otthoni körülmények között egy idő után egyszerűen hiányzik a motiváció, ami előrébb vinne a feladatok elvégzésében. Egészen más a helyzet azonban, ha kiszakadsz ebből a környezetből, és nem a házimunkán vagy egyéb kikapcsoló elfoglaltságon jár az eszed. Ha olyan emberek vesznek körül, akik komolyan veszik saját feladataikat, az téged is produktív munkára ösztönöz majd. Ezért is egyre nagyobb az érdeklődés a coworking iránt, hiszen a közösségben végzett munkával nagymértékben növelheted a hatékonyságodat.

De mit értünk coworking alatt, és hogyan néz ki egy közösségi iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés kicsit csalóka, így a legtöbbször nálunk is az angol coworking szóval találkozhatunk. Egy coworking iroda nem csupán egy kényelmes és modern dolgozótér, hanem sokkal több annál. A vállalkozók számára a közösségbe tartozás érzését nyújtja, és egyúttal olyan környezetet teremt, amely hozzájárul a kreativitás és a hatékonyság fejlesztéséhez. Mindegy, hogy mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról van szó, egy coworking irodában mindenki megtalálhatja a számítását.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking népszerűségéhez főleg a startupok tettek hozzá: a lelkes fiatal vállalkozók nem saját iroda bérlésében gondolkodtak, hanem költségkímélő módon csak munkaállomást vettek ki egy közösségi irodában. A mai napig az a jellemző, hogy a közösségi irodákat startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják hosszabb-rövidebb ideig. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések az elmúlt évek során alapvetően változtak, így a munkavégzésnek ez a fajtája egyre elterjedtebbé válik. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács által közzétett számokból kiderül, hogy a 35 év alatti helyi lakosok 20 százaléka tervez vállalkozást indítani, vagy már el is indította azt.

Egy Németországban végzett felmérés adatai azt mutatják, hogy a világon jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzést lehetővé tévő iroda működik. Ez nem tűnhet soknak, az előző évi adatokhoz képest mégis hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Méreténél fogva a legtöbb közösségi iroda természetesen az Egyesült Államokban működik, a második helyezett pedig Németország. Ez is bizonyíték arra, hogy Európában is működőképes az effajta munkavégzési mód.

Networking és hatékonyság

A közösségi irodák legfőbb vonzereje, nem meglepő módon, éppen a közösség erejében rejlik. A kezdő vállalkozók ugyanis jövedelmező és inspiráló kapcsolatokat alakíthatnak ki a coworking irodában változatos területeteken dolgozó kollégáikkal.

Ez persze közel sem azt jelenti, hogy a közösségi térben hiányozna a saját privát szférád. A mai kor elvárásainak megfelelően egy közösségi irodában is elvonulhatsz, ha nyugodt munkavégzésre van szükséged, a kollégák jelenléte miatt azonban soha nem érzed majd magad egyedül. Ez később a kapcsolatépítés és a közös munka során is hasznodra válhat. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös projektbe is kezdhetnek.

A lényeg a flexibilitás

Ha a magad ura vagy, sokszor olyasmivel is foglalkoznod kell, amely alkalmazottként nem a te feladatod lenne. Ez persze alapvetően nem rossz, csupán másfajta időbeosztást kíván. A legjobb azonban az egészben az, hogy magad oszthatod be az idődet. Ha rugalmas közösségi irodát találtál magadnak, akkor kora reggel, késő este vagy akár hétvégén is beugorhatsz dolgozni. Készítsd el te magad a saját időbeosztásodat, és dolgozz akkor, amikor a leginkább produktívnak érzed magad!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy stabil wifi kapcsolat és egy laptop segítségével gyakorlatilag bárhonnan dolgozhatsz. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összegyűjtötte a világ legmenőbb közösségi irodáit, az első helyeken Bali, Thaiföld, a Kanári-szigetek és Barcelona végzett. Szerencsére akkor sem kell kétségbeesned, ha belföldön próbálnád ki ezt az új típusú munkavégzést, hiszen ma már a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban is sok hangulatos közösségi iroda várja az érdeklődőket. Ha csak egy napra lesnél be egy közösségi iroda mindennapjaiba, azt már napi 2500-5000 Forintért megteheted, hosszú távú bérletre pedig általában többféle konstrukciót is ajánlanak. Ha kifizeted itt egy közösségi iroda alapdíját, általában ingyenesen használhatod a közös helyiséget, a szélessávú internetet, a nyomtatót és a szkennert. A kávé és a tea is általában az alapár része, ha pedig vendéget fogadnál, bérelhetsz elszeparált tárgyalóhelyiséget is. Ezek az irodák jellemzően a város központi részén, tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyen találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

A tapasztalatok szerint egy vállalkozás mérettől és tevékenységtől függetlenül akkor sikeres, ha a vezetői előre terveznek, és mindig egy lépéssel megelőzik a versenytársakat. Ahhoz azonban, hogy csúcsteljesítményt nyújts, nélkülözhetetlen az ihletet adó, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Lelj rá erre egy közösségi iroda tagjaként!

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author