Tworzenie faktur - o czym warto pamiętać?

Posted by Arlene on December 24th, 2020

Faktury VAT wystawiane są w celu utrwalenia transakcji objętych podatkiem od towarów i usług. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do rozliczania podatku VAT, gdyż przysługuje im prawne zniesienie. Jak w tej sytuacji wygląda sprawa wystawiania faktur i czy istnieje ewentualność utrwalania transakcji w inny sposób?

Faktura zwolniona z podatku VAT

Gdy odbiorca jest drugie przedsiębiorstwo, podatnicy wyłączeni z VAT muszą fakturować. Jeżeli klient jest osobą prywatną, faktura powinna zostać wystawiona na jego żądanie. W przeciwnym razie do udokumentowania transakcji należy użyć paragonu. Faktury VAT dla podatników ustawowo zwolnionych z podatku zgodnie z prawem wymieniają:

przepisy, na podstawie której podatnikowi przysługuje zwolnienie z VAT,

prawo, na podstawie których konkretna dostawa towarów lub usług korzysta ze zwolnienia,

akt prawny dyrektywy zwalniający z opodatkowania konkretną dostawę towarów.

Normy te nie dotyczą sytuacji, w której podatnik jest wykluczony fakturowanie online z VAT z powodu charakteru prowadzonej działalności. Czy, że sprzedaje on artykuły albo usługi, które ustawowo są zwolnione z opodatkowania. Faktura bez VAT nie zawiera też informacji o tym, iż podatnik jest zwolniony z podatku VAT z przyczyny iż nie jego sprzedaż nie przewyższyła zakresu wartości sprzedaży, który teraz wynosi 200 tys. PLN. To znaczy że, jeżeli dana firma korzysta z indywidualnego zwolnienia z VAT, nie musi sygnalizować o tym swoich nabywców. Pozostałe czynniki, które nie muszą znajdować się na fakturze bez VAT to:

  • numer NIP,
  • numer VAT-UE,
  • kwota podatku,
  • stawka podatku.

Co powinna obejmować faktura vat?

Wystawianie faktur w przypadku kontrahentów zwolnionych z VAT wygląda niemalże jednakowo, jak w przypadku aktywnych podatników VAT. Właściwie niewiele jest czynników, jakich faktura bez VAT nie zawiera ewentualnie które,w odróżnieniu do standardowej faktury, mieścić musi. Rozporządzenie o podatku od towarów i usług wyraźnie formułuje także, jakie składniki muszą znaleźć się obowiązkowo na każdej fakturze. Należą do nich:

  • data wypisania faktury,
  • numer faktury,
  • data przeprowadzenia dostawy produktu lub zrealizowania usługi,
  • nazwa odbiorcy,
  • nazwę produktu lub usługi,
  • liczbę artykułów/wielkość usług,
  • cenę jednostkową,
  • wartość towarów lub usług.

Znaczące jest to, że jeśli na fakturze nie ma elementów wymaganych przez przepisy i błędnie wystawiono fakturę, fakturę należy skorygować, niezależnie od tego, czy dostawa produktów czy świadczenie usług lub podatnik jest zwolniony z podatku VAT.

Obowiązujące dane oraz terminy

Faktura VAT oraz faktura bez VAT, co do reguły, powinna zostać wystawiona przez podmiot, który realizuje dostawy towaru czy też usługi. Od czasu do czasu jednak fakturę może wystawić nabywca bądź firma uprawniona przez sprzedawcę. Należy też pamiętać o terminach wystawiania faktur, które określone są w ustawie o podatku od towarów i usług. I w gruncie rzeczy faktura bez VAT musi być wystawiona do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim zrealizowano transakcję sprzedaży. Dokument może zostać wystawiony zarówno w formie standardowej, jak i elektronicznej - w tym przypadku na dokumencie nie znajdziemy podpisu wystawcy, co nie sprawia nieważności faktury. W wypadku osób fizycznych transakcje sprzedaży utrwalane są przy użyciu paragonów, wobec tego nie wiąże termin 15-go dnia kolejnego miesiąca na wystawienie faktury. Jednak każdy kontrahent ma zobowiązanie wystawić fakturę na żądanie klienta. Warto pamiętać, że faktura dla osoby fizycznej zawiera takie same szczegóły, jak faktura dla podmiotów gospodarczych.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=fYTwN7z2Ofc]

Like it? Share it!


Arlene

About the Author

Arlene
Joined: December 22nd, 2020
Articles Posted: 5

More by this author