Yashtimadhu (Lukrecja) Proszek 100g (Powder) - Indyjskie Recepty

Posted by Murdock Stephenson on January 9th, 2021

Lukrecja Korzeń lukrecji bogaty jest także w skrobię, gumy, żywice, cukry, aminokwasy, białka, fitosterole, witaminy z grupy B. W kosmetyce głównie stosuje się kwas glicyretynowy oraz jego pochodne, takie jak: glicyryzyna, estry, sole oraz kompleks kwasu z allantoiną. Jeden ze składników korzenia lukrecji - glicyryzyna, która należy do grupy saponin trójterpenowych - jest 50 razy słodszy od sacharozy. Współczesne badania potwierdziły zaś działanie przeciwzapalne korzenia lukrecji, potencjał jako lek na wrzody żołądka oraz środek hamujący rozwój raka wątroby. Jej korzeń stosowany był jako środek wykrztuśny oraz jako lekarstwo w leczeniu chorób wątroby, żołądka, nerek, pęcherza moczowego. Preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Naparem z tej rośliny leczono kaszel suchy i kaszel mokry, również dzisiaj stosowany jest w leczeniu chorób gardła, oskrzeli czy zapalenia migdałków. lukrecja działanie Oba te preparaty są zalecane w przypadku chorób układu oddechowego łącznie. Preparaty z lukrecji stosuje się w trakcie leczenia choroby Simmonds’a. Lukrecję stosuje się także w preparatach przeciwstarzeniowych, głównie z uwagi na jej działanie antyoksydacyjne, które redukuje fotostarzenie skóry.

Nie wszyscy mogą jeść lukrecję. Lukrecję stosujemy nie dłużej niż 4 tygodnie. Stefan Gafner, który jest jednym z autorów pracy opublikowanej w Journal of Natural Products zwraca uwagę, że Chińczycy często stosowali lukrecję jako sposób na zwiększenie aktywności innych składników ziołowych. Tak twierdzą naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w Journal of Natural Products. Mężczyzna, którego historię opisano w "New England Journal of Medicine", tak pokochał czarną lukrecję, że przez kilka tygodni zjadał 1,5 paczki przysmaku dziennie. Journal of Lipid Research. Działania niepożądane: Przy dłuższym stosowaniu i wyższym dawkowaniu mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla przedawkowania kortykoidów w postaci zatrzymania sodu i wody oraz utraty potasu z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami rąk i nóg, wzrostem masy ciała i hipokaliemią oraz w rzadkich przypadkach mioglobinurią. Zawiera ona bowiem fitoestrogeny, które u kobiet mogą łagodzić objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (obniżony nastrój, zatrzymanie wody w organizmie, drażliwość). Leki z korzenia lukrecji nie powinny być podawane przez dłuższy czas (kilka tygodni), mogą bowiem spowodować wystąpienie skutków ubocznych, takich jak uwodnienie tkanek, obrzęki i zawroty głowy. Z korzeni wyrastają bowiem pędy i roślina rozrasta się w skupiska.

www.guru.com.pl Włóż 1 łyżeczkę drobno posiekanych, suszonych korzeni do filiżanki. Okazuje się bowiem, że lukrecja ta występuje w nawet 30 proc. Sama lukrecja jest to odmiana byliny, należy do rodziny bobowatych i występuje w rejonach Europy i Azji. Lukrecja wykazuje silną aktywność jako przeciwutleniacz, skutecznie zwalczając wolne rodniki. Jak pokazuje literatura, lukrecja gładka, oprócz swoich właściwości słodzących, wykazuje bardzo szerokie spektrum działania, głównie o właściwościach przeciwzapalnych, chroniących błony śluzowe, oraz innych jak działanie wykrztuśne czy leczące zgagę, działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, wykrztuśne, anty zapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, moczopędne, anty obrzękowe, redukujące zaczerwienienia, antyoksydacyjne i łagodzące. Dzieje się tak, ponieważ roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwpróchnicze i posiada słodki smak. Istnieje wiele badań potwierdzających, że np. saponiny w niej zawarte mają działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne. Składniki zawarte w korzeniu miały również istotny wpływ na powstrzymanie rozwoju innych bakterii związanych z chorobami zębów i przyzębia (Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia i Fusobacterium nucleatum). Substancje zawarte w lukrecji. Korzeń lukrecji posiada właściwości przeciwłojotokowe, antyoksydacyjne, łagodzące i immunostymulujące.

Niezwykłe właściwości działanie łagodzące, przeciwalergiczne i antyseptyczne lukrecji sprawiają, że chętnie wykorzystuje się ją nie tylko w ziołolecznictwie ale też kosmetyce. Nie tylko jednak lekarze doceniali to zioło. Posiada silne działanie, jednak nie należy spożywać naparów z lukrecji przez dłuższy okres w większej ilości, ponieważ mogą powodować obrzęki, zaburzenia rytmu serca oraz zwiększyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Długotrwałe stosowanie w dużych dawkach może powodować skutki uboczne. Lukrecja stosowana przez dłuższy czas może powodować zatrzymanie wody w organizmie i powstawanie obrzęków. Warto również pamiętać o tym, że lukrecja może wchodzić w interakcję z grejpfrutem i sokiem grejpfrutowym, co prowadzi do wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Jest najbezpieczniejszym środkiem rozjaśniającym pigment, który wywołuje najmniej skutków ubocznych. Znajdziemy ją w kosmetykach do skóry problematycznej, suchej i alergicznej, ponieważ doskonale nawilża i nie wywołuje podrażnień. Doskonale radzi sobie z przeziębieniem i uporczywym kaszlem. Naukowcy odkryli, że zawartość lukrecji hamuje wzrost niektórych wirusów (takich jak niektóre wirusy grypy) i organizm szybciej radzi sobie z infekcją. Suszony korzeń może stanowić przekąskę sam w sobie.

Korzeń lukrecji wpływa na prawidłowy poziom cukru we krwi. Ekstrakt z lukrecji po nałożeniu na skórę redukuje poziom melaniny i zmniejsza jej pigmentację. Okazało się, że te, które jadły lizaki miały mniejszy poziom bakterii (Streptococcus mutans), co ciekawe po odstawieniu lizaków u dzieci znów po pewnym czasie zaobserwowano wzrost groźnej dla zębów bakterii. Ciekawe są także zapiski w starych chińskich księgach. Lukrecja pozwala także zapobiegać miażdżycy i wspomaga odchudzanie. Lukrecja energetycznie wzmacnia śledzionę, która filtruje wirusy, bakterie i drobnoustroje z krwi. W Indiach lukrecja znana była jako afrodyzjak. Lukrecja już w starożytności znana była jako skuteczne lek. Sposób Parzenia: Jako dodatek do herbat, dodajemy pół łyżeczki na szklankę herbaty, zalewamy wodą o temperaturze wskazanej w przepisie danego gatunku. W temperaturze pokojowej w sposób niedostępny dla małych dzieci. Sposób stosowania i droga podania: Stosuje się doustnie w postaci odwaru. W medycynie chińskiej tradycyjnie stosuje się przy problemach z oddychaniem, leczeniu kaszlu, zapaleń gardła i krtani.

Like it? Share it!


Murdock Stephenson

About the Author

Murdock Stephenson
Joined: January 9th, 2021
Articles Posted: 1