Lukrecja - Właściwości. Korzeń I Cukierki Z Lukrecji

Posted by Nymand Horner on January 10th, 2021

koronawirus powikłania koronawirus jakie powikłania covid suplement

Nie należy również używać różnych form lukrecji (np. w postaci proszku, ekstraktów, płynów, herbaty) w tym samym czasie, ponieważ zwiększa to ryzyko przedawkowania. Jeśli poszukujesz lukrecji bez cukru w postaci żelków, z pewnością zainteresuje Cię produkt marki „Haribo”, w którym cukier zastąpiono maltitolem i stewią. Przedawkować można ją spożywając codziennie np. w postaci 50-g cukierków lub żelków przez ok. Oprócz glicyryzyny właściwości antynowotworowe ma również izoanguston A - substancja całkowicie bezpieczna w stosowaniu, której praktycznie nie można przedawkować. Lukrecja wykazuje działanie niekorzystne przy spożyciu około 400 mg glicyryzyny na dobę. Wykazuje bowiem działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Lukrecja wykazuje łagodzące działanie na wrzody żołądka, przyczynia się do ochrony wątroby przed stłuszczeniem i marskością. Skład lukrecji obfituje w saponiny, flawonoidy i kwasy organiczne, które zapewniają działanie kojące i nawilżające. Potrafi też łagodzić działanie niektórych silnych ziół, zwłaszcza tych o gorzkim smaku. Na pewno każdy z nas próbował cukierków lukrecjowych, o bardzo słodkim smaku. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie tylko nie zawierają cukru ale także jakichkolwiek substancji słodzących, są przekąską niesłodką w smaku. Dzięki składowi chemicznemu lukrecja jest 50 razy słodsza od cukru, co determinuje jej zastosowanie w branży spożywczej: w wielu krajach (wielbicielami charakterystycznego smaku i aromatu lukrecji są np. Skandynawowie) czekolady, cukierki, żelki i napoje słodzone są ekstraktem z korzenia lukrecji.

Swanson ekstrakt z korzenia lukrecji - Lukrecja działanie ... Kwas glicyryzynowy jest głównym składnikiem ekstraktów otrzymywanych z korzenia lukrecji. O właściwościach surowca decydują głównie saponozydy tritepenowe typu oleananu (2-15%), z głównym związkiem: kwasem glicyryzynowym - glicyryzyną, której aglikonem jest kwas glicerytynowy. Kwas glicerytynowy nie ma słodkiego smaku, działa hemolizująco. Lukrecja, a tak naprawdę korzeń tej rośliny, w przemyśle spożywczym najczęściej stosowana jest do produkcji twardych żelków i landrynek o ciemnej barwie i bardzo intensywnym smaku, który przypomina nieco połączenie anyżu i jakiegoś niezbyt przyjemnego, ziołowo-chemicznego lekarstwa. Najważniejszą jej częścią jest korzeń, który wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. W przemyśle używany jest do barwienia i słodzenia produktów spożywczych, napojów oraz w produkcji wyrobów tytoniowych. Najczęściej dostępna jest w suplementach, jak również jako składnik herbatek ziołowych i produktów spożywczych. W tej chwili, gdy wzrasta zainteresowanie medycyną naturalną oraz alternatywnymi źródłami leczenia i zachowania zdrowia, lukrecja - podobnie jak i wiele innych ziół - przeżywa swój wielki renesans. Lukrecja nie jest polecana także kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.

Osoby zażywające leki lub chore, kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu. Nie zażywać, w przypadku alergii na którykolwiek ze składników produktu. Jeden ze składników aktywnych lukrecji - glicyryzyna - posiada silne własności wiązania wody w skórze. Kobietom lukrecja pomoże złagodzić silne bóle menstruacyjne, a także regulować cykl miesiączkowy. To właśnie ten słodki smak sprawia, że ma ona tak silne właściwości tonizujące. Do wyboru jest smak klasyczny, miętowy, eukaliptusowy lub anyżowy. Często używany jest w mieszankach jako lek wspomagający, a także poprawiający smak. Likwirytygenina wpływa także na kurczliwość innych narządów. Oprócz nawilżania lukrecja wspomaga także wzmocnienie naczynek krwionośnych oraz działa bakteriobójczo, co jest korzystne w przypadku skóry tłustej i trądzikowej, a także łagodzi podrażnienia, stany zapalne i stymuluje gojenie wyprysków. Roślina ta łagodzi także objawy chronicznego zmęczenia; lukrecja wspomaga nawet odchudzanie, a ponieważ ma słodki smak, świetnie sprawdzi się jako zdrowy zamiennik słodyczy. Lukrecja posiada charakterystyczny smak i aromat. Korzeń suszy się. Po wysuszeniu ma on kolor żółty i bardzo słodki smak. Lukrecja ma długą łodygę i niebieskie kwiaty, a po wysuszeniu korzeń przybiera kolor żółty i jest bardzo słodki. Lukrecja zawiera także flawonoidy, kumarynę, substancje gorzkie, żywice, fitosterole, asparaginę, lipidy, olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betainę, cholinę, aminokwasy, sole mineralne.

Składniki występujące w lukrecji to: flawonoidy, kumaryna, fitosterole, asparagina oraz olejki eteryczne, sole mineralne, związki lipidowe, kwasy organiczne, betaina, cholina i aminokwasy. Jej właściwość przyspieszania proces gojenia i powoduje, że stosowana jest przy różnorodnych stanach zapalnych skóry oraz przy leczeniu wykwitów, zmian atopowych skóry czy łuszczycy. Ta pachnąca pięknie i głęboko herbata z korzenia lukrecji jest stosowana od czasów starożytnego Egiptu. Standaryzowany wyciąg z korzenia lukrecji, u szczurów z owrzodzeniem żołądka wywołanym przez indometacynę oraz zimno, zmniejszał indeks wrzodowy i powodował wzrost pH soku żołądkowego w stopniu zależnym od dawki, działał także antyoksydacyjnie. Przetwory z korzenia lukrecji działają wykrztuśnie, moczopędnie, żółciopędnie oraz rozkurczowo. Zatem jedzenie słodyczy, w których cukier zastąpiony jest ekstraktem z korzenia lukrecji, przyczynia się do zastopowania rozwoju próchnicy u dzieci. Z tego względu tworzy się przeróżne, smaczne słodycze właśnie z dodatkiem lukrecji, ale również na przykład żelki, soki, napoje. Jeśli jesteśmy już przy układzie pokarmowym, to lukrecja dobrze oddziałuje również na wątrobę, między innymi pomagając chronić ją przed stłuszczeniem, jak również pomagając poradzić sobie z takim schorzeniem jak wirusowe i toksyczne zapalenie wątroby.

W aptekach lukrecja występuje zarówno samodzielnie, jak i w preparatach złożonych. Chociaż farmakologia skupia się na gliceryzynie i kwasie glycyrrhinowym, pamiętać należy, że lukrecja ma wiele innych komponentów, takie jak flawonoidy, które mogą mieć znaczący skutek farmakologiczny. Lukrecja ma duże zastosowanie w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Okazuje się, że lukrecja jest pomocna w wielu różnych schorzeniach i dolegliwościach. Znana i powszechnie używana była już w czasach starożytnych w różnych częściach świata. Jednak gdyby lukrecja była używana wyłącznie jako środek słodzący, z pewnością nie zdołałaby się przebić na łamy naszej Czytelni. Lukrecja jest niezwykle cenną rośliną, ale nie każdy może korzystać z jej dobroczynnego wpływu na organizm. Lukrecja jest rośliną wieloletnią. Lukrecja jest rośliną zielną, wieloletnią o grubym, rozgałęzionym korzeniu z licznymi rozłogami dorastającymi do kilku metrów długości. Lukrecja działa wykrztuśnie i poprawia komfort oddychania. Lukrecja jest również jednym z adaptogenów, ponieważ zwiększa odporność organizmu na stres. Co ciekawe, radzą sobie również ze szczepami antybiotykoopornymi.

Like it? Share it!


Nymand Horner

About the Author

Nymand Horner
Joined: January 10th, 2021
Articles Posted: 1