RankerX - rwa kulszowa - 003

Posted by Lauritzen Engel on January 13th, 2021

jak się objawia rwa kulszowa Rwa Kulszowa - Czy Zawsze Od Kręgosłupa?

Nerw kulszowy powstaje z połączenia włókien rdzeniowych odcinka L4-S3 kręgosłupa i po opuszczeniu miednicy mniejszej biegnie pod mięśniem gruszkowatym i mięśniem pośladkowym wielkim, by następnie zejść na udo, a w dole podkolanowym podzielić się na mniejsze gałęzie. Powstaje on na skutek zadrażnienia samego nerwu kulszowego lub gałązek nerwów lędźwiowych (L4, L5) bądź krzyżowych (S1, S2). Objawy te występują ze względu na możliwy ucisk na drugi przebiegający nieco bardziej przyśrodkowo do kulszowego - nerw sromowy. Co więcej, objawy bywają nie tylko zróżnicowane, ale występują też w różnej intensywności. Najczęściej ból występują tylko po jednej stronie ciała - np. obejmują tylko lewy pośladek i nogę (rzadko występuje w obu nogach). W celu oklejenie ciała taśmami kinesiotaping warto udać się do specjalisty fizjoterapeuty po odpowiednim kursie, który nałoży taśmy z odpowiednim “naciągiem”, tak aby miały efekt terapeutyczny. Główne założenia rehabilitacji w przypadku rwy kulszowej polegają na rozluźnieniu mięśni grzbietu, a wzmocnieniu mięśni brzucha, podudzia, prostowników biodra i zginacza kolana oraz wypracowanie prawidłowej postawy ciała. Pacjenci nierzadko muszą borykać się także z niemiłym mrowieniem, niedowładem czy przykurczem mięśni. Podawane są im nierzadko także preparaty uspokajające, które również sprzyjają rozluźnieniu mięśni.

Dolegliwości bólowe są wyzwalane lub nasilane przez kaszel, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej kończyny, zgięcie głowy lub tułowia. W każdym przypadku, należy unikać schylania się z zaokrąglonym grzbietem oraz skręcania tułowia. Wykrzywienie tułowia - Choć brzmi to jak z filmu z science-fiction, to bardzo często, osoby dotknięte atakiem rwy kulszowej mówią, że je “powykrzywiało”. Jak zwalczyć rwący ból rwy kulszowej? Rwa kulszowa to ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy. Rwa kulszowa-rezonans czy rentgen? Rwa kulszowa jest jednym z najczęściej spotykanych zespołów bólowych dolnej części kręgosłupa. W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych kręgosłupa, nasilających się przy chodzeniu lub zmianie pozycji, wiele osób, szczególnie starszych, woli unikać chodzenia nawet do łazienki i ogranicza ilość przyjmowanych płynów i spożywanych posiłków. Przyczyną dolegliwości może być również tzw. Bardzo często przyczyną dolegliwości bólowych jest nieprawidłowa postawa ciała, która upośledza pracę krążka międzykręgowego. Choć do urazu czy uciśnięcia nerwu kulszowego może dojść w każdym miejscu, to najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego (zapalenie korzonków) lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku).

Występuje on po podrażnieniu lub ucisku nerwu kulszowego bądź korzeni nerwów rdzeniowych (L4, L5, S1). Trzeba zaznaczyć, że najczęściej taka sytuacja występuje na skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jak długo trwa rwa kulszowa, zależy od stopnia zmian w kręgosłupie i występowania wcześniejszych ataków. Jak walczyć z bólem? Jak nie doprowadzić do rwy kulszowej? Leczenie zachowawcze zwykłej rwy kulszowej w ostrym okresie choroby polega na odpoczynku, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, przy podpartych łydkach. Odnotowany kąt podniesienia kończyny stanowi opis badania objawu Lasègue’a i może być porównywany w ciągu dalszego przebiegu choroby. Długotrwała choroba może doprowadzić do zmniejszenia siły mięśniowej chorej kończyny i niedowładów. Towarzyszyć mu może osłabienie siły mięśniowej oraz zaburzenia czucia, najczęściej w obrębie podudzia i stopy, ale niekiedy również pachwiny czy uda. Atutami naszego kurortu jest jego położenie u stóp Karkonoszy w sercu Kotliny Jeleniogórskiej oraz niepowtarzalny klimat. Najpoważniejsze objawy, często stanowiące wskazanie do leczenia operacyjnego, to niedowłady (najczęściej stopy w zakresie zgięcia i prostowania) oraz zaburzenia oddawania moczu i stolca.

W czasie ataków rwy kulszowej u chorego mogą wystąpić szereg objawów, takich jak mrowienie, drętwienie, przykurcze i niedowłady. Jak rozpoznać rwanie rwy kulszowej? Discektomia jest to leczenie operacyjne rwy kulszowej (szczególnym przypadkiem jest małoinwazyjna mikrodiscektomia, która odbywa się przy użyciu mikroskopu oraz z bardzo małym nacięciem skórnym, który jeśli chodzi o discektomię endoskopową może być ograniczone nawet do 2 cm. Dodatkowo fizjoterapeuta lub lekarz może przeprowadzić badanie odruchów, siły mięśniowej, czucia głębokiego oraz powierzchniowego. Następnie badanie RTG oraz tomografia komputerowa pomoże określić dokładną przyczynę wystąpienia rwy. Można także próbować stosować chłodzące okłady z lodu, które przyniosą chwilową ulgę przy ataku rwy kulszowej i niesteroidowe leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, jednak prawdopodobieństwo ustąpienia dolegliwości jest niewielkie przy nieprzerwanym bólu, dlatego też należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie można ich jednak wykluczyć jako środków pomocniczych, wspierających leczenie i regenerację organizmu. Leczenie odbywa się wielotorowo. Przyjmowanie pewnych witamin i minerałów może przyspieszyć leczenie rwy kulszowej.

Takie działania wydają się czasochłonne, ale przynoszą o wiele więcej korzyści niż przyjmowanie suplementów, które są traktowane jako droga na skróty w zakresie profilaktyki różnych schorzeń, a często nie dają zadowalających efektów. Według różnych statystyk cierpi na nią od 13 do 40% społeczeństwa, a co roku objawy pojawiają się u kolejnych 1-2%. Na szczęście odpowiednio dobrana fizjoterapia skutecznie niweluje objawy i zapobiega nawrotom rwy kulszowej. Specjaliści polecają korzystać wówczas z okładów z borowiny, a także kąpieli siarkowych, które zapobiegają nawrotom choroby. Pierwsze dni ostrego epizodu choroby to w zasadzie jedyny okres, kiedy nie zaleca się fizjoterapii. Przede wszystkim jest to ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, początkowo tępy i krótkotrwały, występujący po wysiłku; w miarę postępów choroby pojawiają się okresowe, ostre, trwające wiele dni bóle lędźwiowo-krzyżowe połączone z usztywnieniem kręgosłupa i przykurczem mięśni. Zapobieganie opisywanym dolegliwościom bólowym obejmuje głównie ruch, którego celem jest wzmacnianie mięśni grzbietu przykręgosłupowych i mięśni brzucha, a przede wszystkim zapewnienie optymalnej eksploatacji segmentów kręgosłupa.

Like it? Share it!


Lauritzen Engel

About the Author

Lauritzen Engel
Joined: January 13th, 2021
Articles Posted: 1