Mi is az a közösségi térben végzett munka, és mit nevezhetünk közös officenak?

Posted by Nickie on February 4th, 2021

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő motivációra? Szeretnél koncentráltabban, megfelelő időbeosztással dolgozni? Felmerült már benned, hogy egy coworking iroda kollektívájában könnyebben menne a munka? Az otthoni munkavégzés és a saját vállalkozás építése számos előnnyel jár. Az előnyök mellett viszont könnyű beismerni, hogy a home office számos negatívummal is jár. Jó hír azonban, hogy ez utóbbiak egyszerűen áthidalhatók.

A legtöbbször arról van szó, hogy otthoni körülmények között egy idő Tovább után egyszerűen hiányzik az ihlet, ami segítene a feladatok elvégzésében. Egészen más a helyzet azonban, ha eltávolodsz ettől a környezettől, és nem a házimunkán vagy egyéb kikapcsoló elfoglaltságon jár az eszed. Ha a körülötted lévők komolyan veszik a munkájukat, te is sokkal koncentráltabban és hatékonyabban tudsz majd dolgozni. Nem véletlen, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a coworking iránt, amely lehetőséget nyújt arra, hogy közösségben töltsd napjaidat, mégis nagymértékben előmozdítsd produktivitásodat.

De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy coworking iroda? Magyarul sokszor emlegetik közösségi munkavégzésként, ám ez nem adja vissza a kifejezés pontos értelmét. Így nálunk is leginkább az angol coworking kifejezés a használatos. A coworking iroda sokkal többet kínál bérlői számára egy kényelmes és modern dolgozótérnél. Gondoskodik arról, hogy a szabadúszók úgy érezhessék, tartoznak egy közösséghez, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Mindegy, hogy mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról van szó, egy közösségi irodában mindenki megtalálhatja a számítását.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking népszerűségéhez főleg a startupok tettek hozzá: a lelkes fiatal vállalkozók nem saját iroda bérlésében gondolkodtak, hanem költséghatékony módon csak munkaállomást vettek ki egy közösségi irodában. A közösségi irodák közönsége a mai napig leginkább startupok munkatársaiból, kisvállalkozókból és szabadúszókból áll, akik hosszabb-rövidebb ideig bérlik az íróasztalokat. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések az elmúlt évek során alapvetően változtak, így a munkavégzésnek ez a fajtája egyre elterjedtebbé válik. Hongkongban például a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint a 35 év alatti munkavállalók közel 20 százaléka saját vállalkozást működtet, illetve ennek elindítását tervezi két éven belül.

Egy Németországban készült online felmérés szerint globálisan jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez először kevésnek tűnhet, az előző év számaihoz viszonyítva azonban óriási, 88 százalékos növekedést jelent. Természetesen az USA büszkélkedhet a legtöbb coworking irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy Európától sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Kapcsolatépítés és produktivitás

A közösségi irodák, ahogy a nevük is jelzi, főleg a közösség erejének köszönhetően képesek új bérlőket bevonzani. Az ifjú vállalkozók ugyanis fontos üzleti kapcsolatokat köthetnek az itt megforduló, változatos területeken dolgozó szakemberekkel, és ihletet is meríthetnek az ő munkájukból.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a közösségi térben hiányozna a saját privát szférád. A modern kor elvárásainak megfelelően egy közösségi irodában is elvonulhatsz, ha csendes munkavégzésre van szükséged, a kollégák jelenléte miatt azonban soha nem érzed majd magad magányosnak. Ez pedig nagyon jól jöhet a networking és a közös munka szempontjából is. A többféle szakterületen tevékenykedő profik akár kooperációra is adhatják fejüket, amely mindkét fél számára előnyökkel járhat

A fő szempont a rugalmasság

Ha a magad ura vagy, sokszor olyasmivel is meg kell birkóznod, amely alkalmazottként nem a te feladatod lenne. Ez persze alapvetően hatalmas pozitívum, de sokszor megköveteli a hosszú munkaórákat. A legjobb azonban az egészben az, hogy te készítheted el a munkarendedet. Ha rugalmas coworking irodát találtál magadnak, akkor kora reggel, késő este vagy akár hétvégén is beugorhatsz dolgozni. Rendelkezz magad a saját időddel, és dolgozz akkor, amikor szerinted a legideálisabb!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy megfelelő wifi kapcsolat és egy laptop segítségével gyakorlatilag bárhonnan dolgozhatsz. Az egyik online utazási magazin által végzett gyűjtés szerint éppen ezért a legnépszerűbb közösségiiroda-helyszínek Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Ha Magyarországon maradnál, akkor se keseredj el, hiszen már itthon is számos kellemes coworking iroda közül válogathatsz. Egy napra már 2500-5000 Ft közötti összegért is bérelhetsz íróasztalt, hosszabb időre pedig különböző bérleti konstrukciók közül választhatod ki a számodra legmegfelelőbbet. A legtöbb közösségi irodánál az alapárba beletartozik a közös helyiség, a szélessávú wifi, a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea is általában az alapár része, ha pedig ügyfél érkezik hozzád, bérelhetsz különálló tárgyalóhelyiséget is. Az irodák főleg a városközpontban, tömegközlekedési csomópontok közelében találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

Nyilvánvaló, hogy egy vállalkozás sikere azon múlik, a vezetők képesek-e mindig egy lépéssel a konkurencia előtt járni, és van-e tervük a jövőre nézve. Csúcsteljesítményt viszont csak inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra sarkalló közegben leszel képes elérni. Lelj rá erre egy coworking iroda tagjaként!

Egy Németországban végzett felmérés adatai azt mutatják, hogy a világon jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzést lehetővé tévő iroda működik. Ez nem tűnhet soknak, az előző évi adatokhoz képest mégis hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Természetesen az Egyesült Államok büszkélkedhet a legtöbb közösségi irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy Európától sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Egy közösségi iroda elhelyezkedése mellett a belső berendezés és a praktikum a másik két alapvető szempont, amely alapján a bérlők döntenek. Minden coworking iroda más és más célközönség igényeit elégíti ki, vannak azonban olyan általános

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author