Mit ismertünk társas munkavégzésnek, és hogyan néz ki belülről egy közösségi iro

Posted by Nickie on April 5th, 2021

Home office-ból dolgozol, és egyre nehezebben talál rád az ihlet? Van még mit javítani a time menedzsmenteden, és tenni is szeretnél ennek érdekében? Elgondolkodtál már azon, hogy belépsz egy coworking iroda közösségébe? Az otthoni munkának és egy saját vállalkozás működtetésének számos pozitív vonzata van. Az előnyök mellett azonban számos hátráltató tényező is felmerülhet az idők során. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen orvosolhatók.

Otthoni körülmények között a legtöbbször a motiváció hiányzik, ami segítene a hatékony feladatvégzésben. Ezért is fontos, hogy a munkához eltávolodj az otthoni környezettől, és kizárd azokat a tényezőket, amelyek csak zavarnának a tevékenykedésben. Ha olyan emberekkel dolgozol, akik komolyan veszik saját feladataikat, az téged is hatékony munkára ösztönöz majd. Nem véletlen, hogy egyre többen érdeklődnek a coworking iránt, amely lehetőséget kínál arra, hogy közösségben töltsd napjaidat, mégis nagymértékben javíts a hatékonyságodon.

De mit is jelent az, hogy coworking, és mit tud egy közösségi iroda? A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit félrevezető, nem véletlen, hogy itthon is inkább a nemzetközi coworking kifejezés használatos. A közösségi iroda sokkal több egy kényelmes és modern munkahelynél. Gondoskodik arról, hogy a szabadúszók úgy érezhessék, tartoznak egy közösséghez, ezzel fejlesztve kreativitásukat és hatékonyságukat. Mindegy, hogy mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról van szó, egy coworking irodában mindenki megtalálhatja a számítását.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking népszerűségéhez főleg a startupok tettek hozzá: a lelkes ifjú vállalkozók nem saját iroda bérlésében gondolkodtak, hanem költségkímélő módon csak íróasztalt vettek ki egy coworking irodában. A mai napig az a jellemző, hogy a coworking irodákat startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják hosszabb-rövidebb ideig. Korunkban a munka fogalmával kapcsolatban teljes paradigmaváltás zajlik, így egyre terjed az egész világon a munkavégzésnek ez a fajtája. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint például a 35 év alatti dolgozók egyötöde működtet vagy tervez működtetni saját vállalkozást a miniállamban.

Egy Németországban végzett felmérés adatai azt mutatják, hogy a világon jelenleg több mint kis iroda bérlés 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzést lehetővé tévő iroda működik. Ez nem tűnhet nagy számnak, az előző évi adatokhoz képest mégis hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Természetesen az USA büszkélkedhet a legtöbb coworking irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy az öreg kontinenstől sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Networking és hatékonyság

A közösségi irodák, ahogy a nevük is jelzi, főleg a közösség erejének köszönhetően képesek új bérlőket bevonzani. A fiatal vállalkozók ugyanis fontos üzleti kapcsolatokat köthetnek az itt megforduló, változatos területeken dolgozó szakemberekkel, és inspirációt is meríthetnek az ő munkájukból.

Ez persze közel sem azt jelenti, hogy a közösségi térben ne lenne meg a saját privát szférád. A modern munkahelyi modelleknek megfelelően elszeparált területek állnak rendelkezésedre, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Ez pedig nagyon jól jöhet a kapcsolatépítés és a közös munka szempontjából is. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös munkába is kezdhetnek.

A fő szempont a rugalmasság

Ha magánzóként dolgozol, gyakran megesik, hogy olyan feladatot is el kell végezned, amelyet alkalmazottként nem lenne szükséges. Ez persze nem feltétlenül rossz, csupán a megszokottól eltérő időbeosztást kíván. Így azonban te döntheted el, mikor és mennyi időt szánsz a munkára. Ha ideális coworking irodában bérelsz helyet, akár munkaidőn kívül is bemehetsz, és kipipálhatod az aznapi teendőket. Légy tehát a magad ura, és dolgozz akkor, amikor te jónak látod!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy stabil wifi kapcsolat és egy laptop segítségével szinte bárhonnan végezheted a munkádat. Egy online utazási magazin gyűjtése szerint ezért nem meglepő módon a legkedveltebb közösségi irodák Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Szerencsére akkor sem kell kétségbeesned, ha itthon próbálnád ki ezt az új típusú munkavégzést, hiszen ma már Budapesten és a vidéki nagyvárosokban is sok kellemes közösségi iroda várja az érdeklődőket. Ha csak egy napra lesnél be egy közösségi iroda mindennapjaiba, azt már napi 2500-5000 Forintért megteheted, hosszú távú bérletre pedig általában többféle konstrukciót is ajánlanak. Minden coworking iroda alapszolgáltatásába beletartozik a külön munkaállomásokkal felszerelt nagy közös helyiség, a szélessávú wifi, valamint a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea általában ingyenes, ezen kívül a bérlők rendelkezésére áll néhány tárgyaló, amit különdíj ellenében vehet igénybe az, aki az ügyfeleivel szeretne találkozni. Ezek az irodák jellemzően a városközpontban, tömegközlekedéssel is elérhető helyen találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

Nyilvánvaló, hogy egy vállalkozás sikere azon múlik, a vezetők képesek-e mindig egy lépéssel a versenytársak előtt járni, és van-e tervük a későbbiekre nézve. Csúcsteljesítményt viszont csak inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző közegben leszel képes elérni. Lelj rá erre egy coworking iroda tagjaként!

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author