kryzys w pis nieoficjalnie w weekend spotkanie kaczynski ziobro gowin

Posted by Lynsey on April 24th, 2021

Kryzys w PiS? Nieoficjalnie: w weekend spotkanie Kaczyński, Ziobro, Gowin

Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, do spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina ma dojść w niedzielę. Według naszych informatorów, na spotkaniu prezes PiS ma ugasić pożar, jaki w ostatnim czasie wybuchł w Zjednoczonej Prawicy. - Nie ma mowy o rządzie mniejszościowym, ani o przyspieszonych wyborach - słyszymy ze źródeł zbliżonych do Nowogrodzkiej.

To nie będzie spotkanie ostatniej szansy, jakby chciała to widzieć opozycja i niektórzy komentatorzy. Faktycznie sytuacja w koalicji Zjednoczonej Prawicy jest napięta, ale to nie jest czas na przyspieszone wybory, czy wyjście z koalicji Jarosława Gowina albo Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Obie partie, po rekonstrukcji rządu, poczuły się bardzo pewnie siebie i zaczęły mocno zabiegać o swoje racje i elektorat - mówi nam nasz informator. Do rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy ma dojść w biurze PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Z kolei "Wyborcza" informuje o "neutralnym gruncie".

Według ustaleń Wirtualnej Polski, będzie to pierwsze od dłuższego czasu spotkanie Kaczyński-Ziobro-Gowin. Nieoficjalnie, wicepremier, szef Porozumienia miał spotkać się w Kancelarii Premiera z wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim kilkanaście dni temu. Ale do spotkania nie doszło. Powód? Sejmowe głosowanie nad opodatkowaniem kamperów pod koniec marca. Porozumienie Gowina zagłosowało wówczas razem z opozycją nad odrzuceniem propozycji PiS (przeciw było również kilku posłów Solidarnej Polski).

Podobnie miało być na Nowogrodzkiej. Umówiony na spotkanie z prezesem PiS Gowin miał usłyszeć w sekretariacie, że Kaczyński z nim jednak się nie spotka. Prezes był poirytowany postawą Gowina

Główną osią sporu między Kaczyńskim, Gowinem a Ziobro jest to, że prezes PiS może ich nie wpuścić na listy wyborcze w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Poziom zaufania między koalicjantami jest tak niski, że dzisiaj raczej nie ma mowy o wspólnym starcie. Wie to zarówno Ziobro, jak i Gowin. I próbują w różny sposób naciskać na PiS - dodaje nasz rozmówca. W jego ocenie, koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości mają świadomość, że samodzielny start w wyborach oznacza dla nich wypchnięcie poza rząd.

Opozycja skutecznie podgrzewa informacje, że Gowin mógłby przejść na ich stronę i np. zostać premierem rządu technicznego albo marszałkiem Sejmu. Tylko że ten sam Gowin głosował razem z PiS-em za ustawami sądowymi, za wyborem Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego, za miliardami z budżetu państwa dla TVP. I nagle opozycja wybaczy mu takie rzeczy? Temat odejścia Gowina z rządu i porozumienie z opozycją funkcjonuje dzisiaj tylko w mediach... - uważa nasze źródło z otoczenia Nowogrodzkiej.

W podobnym tonie w ostatnich dniach wypowiadał się Jarosław Gowin.

- Jeśli chodzi o przyszłość koalicji rządowej, to jest kwestia racjonalnego zdefiniowania interesów Polski: czy w interesie Polski jest to, żeby do 2023 roku rządził lepiej, gorzej - ale myślę, że częściej lepiej niż gorzej - jeden stabilny obóz polityczny; czy w interesie Polski są przedterminowe wybory w czasach, kiedy naprawdę możemy wreszcie przezwyciężyć tę straszliwą pandemię i skoncentrować się na powrocie do normalnego życia? - mówił Gowin na konferencji w Lublinie.

Największym bieżącym problemem w koalicji wydaje się być spór dotyczący Krajowego Planu Odbudowy, którego nie chce poprzeć Solidarna Polska. - Spór w koalicji nam zaszkodził, trzeba było go rozmywać, a nie iść na zwarcie. Solidarna Polska od samego początku sygnalizowała odrębność w tej sprawie i walkę o swój elektorat. Prezes Kaczyński to rozumie, ale absolutnie nie pozwoli na to, by premier Mateusz Morawiecki był w tej sprawie krytykowany przez koalicjanta - mówi nasze źródło z otoczenia kierownictwa PiS.

Z kolei drugi nasz rozmówca, współpracownik prezesa Kaczyńskiego, nie ma wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy będzie przegłosowany. - Scenariusz jest taki, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Polsce, jako ostatnim kraju w Unii Europejskiej. Będziemy pod ogromną presją, zarówno unijnych instytucji, jak i naszych wyborców - mówi nam polityk PiS.

d21a5iq

Przyspieszone wybory? To katastrofa...

Według naszych informatorów oddawanie w ręce opozycji władzy w obecnej sytuacji byłoby katastrofą. - Przyspieszone wybory? Za chwilę ruszy Nowy Ład, a w nim większa kwota wolna od podatków, nowe programy mieszkaniowe. Jeśli wyjdziemy z pandemii, to może nie wzmocnieni jako kraj, ale też nic dramatycznego w naszej sytuacji gospodarczej się nie stanie - uważa nasze źródło.

W opinii politologa Marcina Palade, dalszy scenariusz zależy od sytuacji, która będzie rozwijać się wewnątrz obozu rządowego. - To właśnie tam znajduje się klucz do odpowiedzi na pytanie, czy będą przedterminowe wybory. W tej materii opozycja nie dysponuje żadnym skutecznym instrumentem, by jej deklaracje o konieczności odsunięcia od władzy Zjednoczonej Prawicy się zmaterializowały - mówił w rozmowie z WP Marcin Palade.

Jego zdaniem, choć wizja przyspieszonych wyborów nadal jest możliwa, to jakiekolwiek obecnie przejęcie władzy przez opozycję już nie.

- Ci z polityków opozycji, publicystów sympatyzujących z opozycją, którzy kreślą jeszcze jeden wariant w postaci powołania rządu technicznego całej opozycji i części obecnego obozu rządowego, zdają się poruszać w równoległej rzeczywistości. Dla przejęcia kontroli nad TVP - a to jest moim zdaniem jedyny wspólny punkt łączący dwa skrajne skrzydła takiej teoretycznej, wielobarwnej układanki, lewicę Zandberga z Konfederacją, przy jednoczesnym ponoszeniu odpowiedzialności przez kilkanaście tygodni za covidową rzeczywistość - większości na Wiejskiej nie będzie - twierdzi politolog.

Źródło wp.pl


Lynsey

About the Author

Lynsey
Joined: April 23rd, 2021
Articles Posted: 4

Claim 1 FREE Stock! No Purchase Necessary!
You have a 100% chance of receiving one free stock! Click to claim and have a chance to get one share of Facebook, Visa, Microsoft and others for free!
FREE App - Earn up to 25/gal cash back on gas!
Download this FREE app and earn cash-back when you buy gas, groceries and food! 100% FREE to join and FREE to earn cash back on your everyday purchases!
Quality Office Furniture USA Shipped Direct - Madison Liquidators
Nationwide vendor of quality office furnishings including Desks, Office Chairs, Conference Tables, Cubicles and more!
Earn HNT Tokens with a Helium Hotspot!
Pre-Order a Helium hotspot and earn HNT tokens that are redeemable for USD. Set it and forget it!
Lolli: Earn Free Bitcoin When You Shop Online!
Lolli is a rewards application that gives you bitcoin for shopping at your favorite online stores.
Fold - Earn free bitcoin when you shop
Earn bitcoin cashback rewards when you shop at top retailers, including Amazon, Uber, Starbucks, Chipotle, and more. Download the app, sync your payment method and start earning bitcoin today!