w polsce stwierdzono wariant indyjski koronawirusa lek bartosz fialek o panice n

Posted by Cataldo on April 26th, 2021

- Wariant indyjski na razie jest wariantem zainteresowania, wzmożonego nadzoru epidemiologicznego, ale nie jest jeszcze wariantem, który powinien nas niepokoić - uspokaja w programie "Newsroom" WP Bartosz Fiałek, lekarz reumatolog, który obserwuje epidemię od początku jej trwania.

Bartosz Fiałek wyjaśnia, że wariant indyjski koronawirusa ma w medycynie na razie status VOC, czyli "variant of concern". Oznacza to, że nie powinien niepokoić z powodu "ucieczki" spod odpowiedzi immunologicznej po przechorowaniu COVID-19 lub zaszczepieniu. Nie zaobserwowano także, by powodował cięższy przebieg choroby lub lepiej się rozprzestrzeniał.

- Zawiera on dwie mutacje. Jedną, która jest obserwowana w wariancie niepokojącym, tzw. kalifornijskim B1427/29, który faktycznie o 20 proc. lepiej się rozprzestrzenia pozwala na to mutacja L452R i jest ona zawarta w wariancie indyjskim. Możliwe więc, że będzie się on lepiej transmitował - tłumaczy Bartosz Fiałek.

Dodaje, że kolejna istotna zmiana to jest ta sama mutacja w pozycji 484. - Chodzi o zamianę aminokwasów na 484Q. Mutacja 484K występuje w wariancie południowoafrykańskim B1351 i jest to wariant, który ucieka spod odpowiedzi immunologicznej - wyjaśnia ekspert.

Dr Fiałek dodaje, że wariant południowoafrykański zmniejsza skuteczność szczepionek oraz naszej naturalnej odporności po przechorowaniu. - Ta mutacja indyjska jest zmodyfikowana, bo nie mamy K tylko Q, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że będzie zmniejszona skuteczność naszej odpowiedzi immunologicznej czy sztucznej po szczepieniu czy po przechorowaniu - podsumowuje ekspert.


Cataldo

About the Author

Cataldo
Joined: April 25th, 2021
Articles Posted: 4

Store Bitcoin and a Earn Passive Income
Miny CC allows you to store your Bitcoin, Litecoin and Ethereum on their platform and pays you 10%-19% in monthly returns based on your stake.
Get Paid to Write Reviews!
BravoCoin is a review app that pays its community for writing & rating reviews of restaurants, hotels, services, movies, video games & more. Signup and claim 10 FREE Bravo coins!
CryptoBits - Welcome to the World of Crypto!
Explore the world of Crypto and learn to invest and earn, play games and become a part of the decentralized world today!
Passive Income - Effortlessly | Honeygain
Honeygain is the first-ever app that allows users to make money online by sharing their internet connection.
Earn Crypto with the COIN App!
Earn crypto on your Android or iOS Smartphone! Signup through this link and receive 1,000 free coins!
KuCoin | Cryptocurrency Exchange | Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more
KuCoin is the most advanced and secure cryptocurrency exchange to buy and sell Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS, and more. KuCoin also provide Excellent Support, Maker & Taker Transaction Fees, Open API