Sabat sióstr (2020) Opis filmu

Posted by Fredda on May 12th, 2021

Sabat sióstr to wygodny na Netfliksie film, który mówi o polowaniu na czarownice w Kraju Basków na wstępu XVII w. Brana w nim wypowiedź tego, jak Kościół katolicki oraz patriarchalna władza roszczą sobie moc do kontroli nad kobietami, dalej istnieje natomiast boleśnie aktualna.

„Nie pamięta nic dużo poważnego niż tańcząca kobieta” – prowadzi w filmie inkwizytor, który za cel postawił sobie spalenie wszystkich oskarżonych o czary kobiet. „Niebezpieczna tańcząca kobieta” jednoznacznie łączy się z boginią Kali. Rzecz jednakże w niniejszym, że niszczycielski i karzący przewinienia taniec bogini jest jedynie reakcją na jakiekolwiek niegodziwości, których dopuścili się delikwenci. W Sabacie sióstr sytuacja jest bliska. Feministyczny w bliskiej istocie Sabat sióstr paradoksalnie dowodzi więc, że całe to niebezpieczeństwo chroni się jedynie w próbach zniewalania kobiecej podmiotowości również lekceważeniu jej mocy.

Akcja obrazu w reżyserii Pablo Agüero odbywa się w Koniec Basków w 1609 roku. Grupa tkaczek, z lat występujących w naszej żeglarskiej wiosce zgodnie z biegiem krwi także w uznaniu dla jej założeń, zostaje posądzona o czarną magię również modna w zależność. Inkwizytor, który przybył w ich cechy, domaga się, aby przyjęły się do sabatów oraz kontaktów z szatanem. Kobiety uważają się w pozycji patowej – gdy się nie kierują do czynów, których wszak nie popełniły, zginą. Jeśli przyjmują się do ostatniego, to więcej spłoną na stosie. Dobrą podróżą do życia płaci się odwleczenie egzekucji do czasu, aż ich klienci z wioski wrócą z morza. Otwiera się więc seria przesłuchań-maltretowań, która sprawia do nieoczywistego finału.

Sabat sióstr to obraz, który stosuje uwagę na morze ważnych rzeczy, połączonych z Kościołem oraz sytuacją kobiet. Przede każdym działanie rewelacyjnie ukazuje, jak dużo szkodliwe jest literalne pojmowanie mitów czy symboli religijnych. Męscy bohaterowie produkcji Pablo Agüero symbol zła, jakim jest zły, traktują jak realnie istniejąca postać. Kobiety i oskarżają o bycie kwestiami z relacji i opowieści ludowych, przez co niewinne bohaterki skazują na niewyobrażalne cierpienia. Inkwizycja, która jest zniszczyć rzekomą sektę szatana, sama płaci się być sługami diabła.

Sabat sióstr to film, którego najmocniejszą cechą jest doskonale rozegrana feministyczna wymowa. Autora nie narzucają żadnych wniosków, i dają je przeznaczyć samym widzom. Produkcja ukazuje patriarchalną chęć kontroli natury, której przedstawicielkami są kobiety. Film ukazuje, z którą zażartością i obsesją inkwizytorzy maltretują kobiece, zniewolone ciała. Przedstawiciele patriarchatu oraz Kościoła nadają sobie podstawa do zarządzania o kobietach a ich ciałach. To toż dzieje się jednak i dziś, kiedy patriarchalna władza przez wprowadzone przez siebie odpowiednia, w oparciu o nic dziwnego, jak tylko wypaczone religijne przesłanki również nasze interesy, skazuje osoby na prace. Po seansie filmu widzimy więc, że tylko akcja przeprowadza się w XVII w., to tematyka zazwyczaj jest ważna, a Sabat sióstr ukazuje powracające wzory oraz udające się historie.

Oraz z filmu wyłania się przerażający obraz wzorcowej patriarchalnej męskości, która winy i zła szuka w wszystkim, lecz nie w sobie. Inkwizycja rozprawia ponad tym, jak idealnym środkiem na gaszenie występków są kary cielesne. Oprócz więc tego, że twórcy filmu obrazowo uchwycili pojmowanie przez Kościół ciała jako dodatek waloryzowane negatywnie, jako źródło grzechu i występku, to jednocześnie film ukazuje bohaterów, którzy przez życie w celibacie paradoksalnie ciż nie potrafią zapanować nad własnym ciałem. Na wartości znanego antropologom mechanizmu kozła ofiarnego za całe zło obwiniają kobiety, jakie to może zbratały się z diabłem. Sabat sióstr łatwo i dokładnie ukazuje to samo zjawisko rozumiane jako palenie czarownic i pozwala widzom zrozumieć jego podstawy. Strona z Filmami https://www.filmyzlektorem.pl/

Hiszpańska produkcja całkiem przyzwoicie wypadła, jeżeli należy o powierzchnię wizualną, oraz na atut ocenić możemy jeszcze napisane w wizualność znaczenia. Ujęcia wolnych osób w krwi boleśnie kontrastują ze historiami w celi więziennej. Bardzo dobra wypadły trudne w odbiorze sceny tortur – są one znacznie odporne, lecz mimo tego, że panuje w nich brutalność, nie są pozbawione emocji. Ich praktyka w taki, i nie różny rozwiązanie, silnie oddziałuje na widzów, co jest tak plusem. Walorem istnieje i aktorstwo, które dobrze wypadło - zarówno jeśli należy o oskarżone o czary kobiety, kiedy a o inkwizytorów. Sabat sióstr jest jednak filmem, w którym dominuje pewna skromność i statyczność. Oraz o ile pewne sprawy porywają, jak rewelacyjna, ekstatyczna kulminacja, to sprowadzają się momenty, że praca niestety nas nuży.

Sabat sióstr nie jest bowiem filmem, jaki występuje na walkę również chyba części widzów będzie zatem przeszkadzać. Twórcy bardziej niż na pokryciu odbiorcom rozrywki skoncentrowaliśmy się na tym, by za pomocą swojego działania powiedzieć coś ważnego. Natomiast to odpowiednio wypadło doskonale. Trochę zabrakło czegoś, co zbalansowałoby nam tę statyczność a co pozwalało lepiej odnaleźć czy poczuć się w świecie przedstawionym – może klimatu, jaki aby nas zafascynował, może więcej emocji. Fakt istnieje ponad w ostatnim, że nie do celu czujemy napięcie oraz ryzyko związane z nadchodzącą egzekucją.

Sabat sióstr jest wtedy filmem, jaki stawia na swobodę również w ostatniej prostocie jest zarówno siła, jak oraz bezpieczna słabość. Tyczy się to jednocześnie samej historii, którą niewątpliwie nie wszyscy widzowie uznają za wystarczająco interesującą. Bo jednak jest jednoznaczna, toż mocna ją zauważać za zbyt prostą. A więc taż prostota umożliwiła lepsze wybrzmienie i lżejsze dostrzeżenie całej wymowy filmu. To dzięki takiemu rodzajowi opowiadania lepiej wybrzmiewa też kulminacja. Dostrzegamy, co w sztuce dzieje się z bohaterkami i która występuje w nich przemiana - poddaje się wewnętrzna wiedźma jako element psychiki.

Pomimo kilku filmowych mankamentów Sabat sióstr zazwyczaj jest szczęśliwym filmem, który sprawia w sobie dużo mocno treści. Może przyczyniło się opakowanie jej przebiegami w lepszą dla widza formę, ale ogólnie istnieje to obraz skuteczny a jego walory zdecydowanie panują nad mankamentami. Istnieje wówczas pod wieloma względami interesująca produkcja feministyczna, która korzysta dobrze w zrozumieniu problemów związanych z patriarchatem oraz unaocznia kuriozalność literalnego wyjścia do nauce.

Like it? Share it!


Fredda

About the Author

Fredda
Joined: January 5th, 2021
Articles Posted: 15

More by this author