Ogrzewanie podłogowe wodne - Nowości

Posted by Lando on May 25th, 2021

Zapewnia komfort cieplny przy niższej temperaturze. W zimie przyjemnie grzeje w skali, oraz w lecie można do niego wpuścić zimną wodę. Ogrzewanie podłogowe wodne - drugi z najtańszych systemów ogrzewania naszych domów już po tradycyjnych grzejnikach. Oparte o instalację c.o. nie jest biedne w zestawu, ale mniejsze koszty codziennego użytkowania pozwalają przeboleć początkowe wydatki. Zobacz, jakie wartości i zalety jest ogrzewanie podłogowe wodne, sprawdź koszty montażu i dowiedz się, jak zrobić ogrzewanie podłogowe samodzielnie.

Co zatem istnieje ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe wodne to jakaś z tańszych metod ogrzewania domu. Ciepło dostarczane jest zbyt pomocą systemu rurek pod podłogą. Nośnikiem ciepła jest tutaj woda, zatem odpowiednie jest działanie całej instalacji centralnego ogrzewania (C.O.). Woda zostaje ogrzana przez kocioł grzewczy, a następnie zasila ogrzewanie podłogowe.

Podłogówka powinna stać założona już na okresie budowy domu. Dokładny schemat instalacji c.o. pozwoli na wybór odpowiedniego pieca i pierwszych elementów wyposażenia. Ogrzewanie podłogowe wodne możemy zrealizować w jakichś strefach budynku albo we wszelkich pomieszczeniach. Najczęściej jest się centralne ogrzewanie z podłogówką i dodatkowe grzejniki ścienne. Woda znajdująca się w budowy zostaje nagrzana do temperatury 40- 50 0C. Ciepło stopniowo wydobywa się przez podłogówkę i równomiernie ogrzewa wnętrze mieszkalne. Warto również mieć, że ogrzewanie podłogowe wodne może stać skojarzone z pozostałymi instalacjami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Dzięki temu koszt ogrzewania jest zdecydowanie dużo ekonomiczny.

Ciekawą opcją dla wodnego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie elektryczne. Oparte stanowi o maty grzewcze. Więcej wiadomości na problem ogrzewania podłogowego elektrycznego znajdziesz tu.

Ogrzewanie podłogowe wodne - najważniejsze zalety oraz wady

Zalety ogrzewania podłogowego

Największą korzyścią podłogówki wodnej jest komfort termiczny i ciągły rozkład temperatur w pomieszczeniu. Nawierzchnia podłogowa nagrzewa się do temperatury 27 – 30 0C, dzięki czemu możemy podróżować po niej samymi stopami. Atutem wodnego ogrzewania podłogowego jest jeszcze duża uniwersalność. Instalacja nadaje się do prawie wszystkiego wnętrza. Schemat systemu grzewczego zapewne stanowić przystosowany również do przestronnych kiedy także słabych wnętrz. Ogrzewanie podłogowe wodne jest ponad dostępne w obsłudze. Zatem świetnie sprawdzi się do ogrzewania lub dogrzewania większych domów mieszkalnych.

Wady ogrzewania podłogowego

Przyjmując się na budowę wodną musimy i mieć o jej zaletach. Do najważniejszych należy konieczność regularnej obsługi kotła. Wodne ogrzewanie nie będzie oczywiście wygodne w obsłudze kiedy jego odpowiedniki elektryczne. Co znacznie, montaż łączy się z potrzebą wykonania profesjonalnego projektu. Cennik prac doświadczonych muzyków nie będzie za niski. Dlatego koszt ogrzewania podłogowego jest kilkukrotnie większy w porównaniu z podłogówką elektryczną. Wbrew tego dosyć sporządzony schemat budów oraz dobry montaż sprawiają, że wodna instalacja grzewcza skupia się w stronie niskich kosztów eksploatacyjnych.

Jak sprawić ogrzewanie podłogowe wodne – porady praktyczne

Montaż ogrzewania wodnego nie wymaga być ciężki. Trzeba zastosować się do kilku głównych zasad, zapewniających równomierny rozkład pomocna w wnętrzu. Do prac możemy skorzystać rury z polibutylenu (PB), polistyrenu sieciowego (PE-X) lub polipropylenu (PP). Najlepiej zastosować typ rur, który stał założony przez schemat instalacji.

Pierwszy czas prac polega na rozpoczęciu podłoża. Należy je oczyścić, wysuszyć oraz wyrównać. Tylko po przygotowaniu powierzchni możemy podjąć do budowania izolacji termicznej, której grubość chce od specyfiki dolnej kondygnacji budynku (10 cm jeśli pod stropem nie ma kondygnacji ogrzewanej, 5 cm jeśli pod stropem wybiera się kondygnacja ogrzewana). W sukcesie miejsc narażonych na zajęcie wilgoci rozkładamy dodatkową warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Po wykonaniu podłoża rozpoczynamy prace nad instalacją. Rury grzewcze rozkładamy w miejscu w format wężownicy meandrowej lub pętlowej (przewód podwójnie złożony). Wężownica pętlowa zapewnia bardziej równomierny rozkład temperatur w podłodze. A będzie rewelacyjnym rozwiązaniem przy większym metrażu pomieszczeń. Jeżeli postanowimy się na układanie rur w wymiar wężownicy meandrowej, musimy sprawić, aby początek instalacji uważał się w okolicy o największych stratach ciepła (np. przy oknie). Dzięki temu kupimy bardziej równomierny rozkład temperatur na podłodze.

Akcesoria do ogrzewania w złotych cenach

Pamiętajmy więcej o zastosowaniu odstępów pomiędzy brzegami wężownicy (najlepiej 10 – 30 cm w relacje od schematu instalacji). Na obrzeżach miejsc możemy ułożyć rury nieco gęściej, co pozwala na osiągnięcie wyższej temperatury na ziemi. Popularnym rozwiązaniem istnieje oraz zastosowanie osobnych przewodów na całym obwodzie pomieszczenia. Musimy tylko uważać, by przewody brzegowe nie znajdywały się bliżej niż 50 cm od ściany.

Pojedynczy obieg rur grzewczych nie powinien przekraczać 150 cm. Istnieje wówczas dość właściwe dla zapewniania odpowiedniego ciśnienia wody grzewczej. Zbyt duży okres rur grzewczych nie będzie równomiernie nagrzany, co utrudni równomierny rozkład ciepła. https://sklepinstalacyjny24.pl/54-rozdzielacze-szafki

Na efekt pojawia się proszenie o koszty. Cena ogrzewania podłogowego wodnego w przeliczeniu na m2 wyniesie od 80 do 140 zł (środek + fachowy montaż). W sukcesu samodzielnego montażu cena spadnie o ok. 30%.

Like it? Share it!


Lando

About the Author

Lando
Joined: April 14th, 2021
Articles Posted: 3

More by this author