Podłogówka - ogrzewanie - Porady

Posted by Rees on May 25th, 2021

Ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom lepsze nastawienie również lżejsze zużycie energii niż standardowe grzejniki. Warto więc ułożyć pod posadzką rury z wodą lub elektryczne kable grzejne. Poznaj 7 najważniejszych pytań powiązanych z montażem ogrzewania podłogowego.

Tworzący nasze domy coraz częściej kwalifikują się na skorzystanie w nich ogrzewania podłogowego. Atrakcją jest komfort, brak ważnych elementów grzejnych, dobry z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w wnętrzach i podnoszone przez dużo mniejsze koszty ogrzewania niż przy użyciu zwykłych grzejników.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Inwestorzy wybierają częściej ogrzewanie podłogowe wodne, które jednak jest wysoce delikatne podczas montażu oraz jedyna instalacja jest piękniejsza, a za to eksploatacja kosztuje wiele tanio niż podłogowego ogrzewania elektrycznego. W sukcesu zasilania instalacji przez kocioł na tanie paliwo (węgiel, drewno, gaz ziemny) albo przez pompę ciepła odpowiedź stanowi dużo łatwa - ogrzewanie prądem będzie co chwila dwa razy droższe. Spośród tegoż powodu kable podgrzewające podłogę zawsze są uzupełnieniem innego systemu grzewczego. Elektryczne Ogrzewanie Podłogowe

Od czego zacząć - projekt budowie również wyjątkowa izolacja podłogi

Ogrzewanie podłogowe to głównie betonowa płyta grzewcza z pogrążonymi w niej elementami grzejnymi. Ale oprócz technologii mokrej, czyli pokrywania rur lub kabli wylewką cementową lub anhydrytową, dostosowuje się i układy do podłóg drewnianych, do montażu na sucho.

Jak założyć ogrzewanie podłogowe?

Zastosowanie ogrzewania podłogowego najlepiej przewidzieć przed podjęciem do sieci domu. Niestety będzie więc problemów z wysokością podłóg i potrzeb wyrównywania ich etapu w miejscach z ogrzewaną ziemią a bez niej. Obecnie na etapie przygotowywania podłoża powinien mieć pod uwagę, iż w warstwie podkładu podłogowego znajdą się rury. Pragnie żyć on starannie wyrównany, by umieszczane na nim płyty izolacji termicznej dochodziły do niego na całkowitej powierzchni. Kiedy się o to nie zadba, może docierać do pękania jastrychu, w którym będą pokryte rury. To zazwyczaj prowadzi jeszcze do pękania rur w miejscu załamania wylewki. Elektryczne kable są bardziej liberalne i z nimi takie problemy występują rzadziej.

Ogrzewana podłoga - jak nie tracić ciepła?

Ogrzewana podłoga musi być zabezpieczona przed stratą ciepła, dlatego na pokrytym podłożu tworzy się płyty izolacji termicznej ze stałych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Aby usprawnić prace, często korzysta się specjalne płyty izolacyjne przyklejone do folii – szkolone z rolki. Na takiej folii nadrukowana jest siatka ułatwiająca precyzyjne ułożenie i zamocowanie rur. Grubość izolacji powinna być dobrana tak, by współczynnik przenikania ciepła ziemie był mniejszy niż 1 W/(m2∙K) dla podłóg na sufitach nad pomieszczeniami ogrzewanymi, 0,25 W/(m2∙K) nad nieogrzewanymi piwnicami oraz 0,3 W/(m2∙K) dla podłóg na gruncie.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Wybierając między ogrzewaniem podłogowym wodnym a ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, powinniśmy pamiętać świadomość, że energia elektryczna jest u nas droga, więc za ogrzewanie prądem będziemy mnóstwo płacić. Tylko z pozostałej części koszt zakupu kabli grzejnych lub mat grzewczych będzie szczuplejszy niż elementów potrzebnych do podejmowania instalacji wodnej. Unikniemy też problemów eksploatacyjnych, które dają się, gdy system wodnego ogrzewania podłogowego nie jest stworzony poprawnie. Ogrzewanie elektryczne jest dobrze prostsze, więc błędy wykonawcze zdarzają się rzadziej. Zaletą takiego zwolnienia istnieje jeszcze możliwość podgrzewania podłogi bez potrzeb uruchamiania instalacji c.o., na wzór w stanach przejściowych - wiosną i jesienią.

Jeśli dołączymy do sądu, że ogrzewanie podłogowe chcemy mieć tylko w kuchni zaś w łazience, zaś w następujących miejscach będą grzejniki, to wykorzystanie wolnego od instalacji c.o. elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie na pewno praktycznym rozwiązaniem. Ale gdy ogrzewanie podłogowe miałoby się zlokalizować na głębszej powierzchni zaś jego poleceniem byłoby przede wszystkim danie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, a nie tylko eliminacja efektu zimnych posadzek, koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego będą na końcu duże, że warto jednak zainwestować w budowę wodnego ogrzewania podłogowego. Jeśli będzie zasilana przez kocioł na tanie paliwo, na pewnie nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.

Ogrzewanie podłogowe - przyjemne oraz efektywne

Podczas ogrzewania pomieszczeń wymiana ciepła między urządzeniem grzewczym a otoczeniem zachodzi przede każdym na dwa rodzaje: przez światło także przez konwekcję. Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego pochodzeniem jest wszystkie ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego. Konwekcja to powstawanie ciepła, a więc wymiana ciepła zachodząca w sukcesie poruszania się ciała (w aktualnym przykładzie powietrza w wnętrzu). W przeciwieństwie do częstych grzejników podłoga rozgrzana przez rury z wodą lub druty oporowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie. Korzystnie działa zatem na odczuwanie komfortu cieplnego przez ludzi stojących w ogrzewanych w ten możliwość pomieszczeniach.

Gdy ziemia jest czystsza, mniej opłacalna z własnych układów wypromieniowuje w jej kierunku, a zatem mniej opłacalna z otoczenia potrzeba, by nie było nam zimno. W pomieszczeniu można więc utrzymywać temperaturę o trochę dużo 2°C gorszą niż w sukcesie ogrzewania konwekcyjnego (zwykłymi grzejnikami) oraz pomimo to mieć komfort cieplny. Dzięki niskiej w porównaniu z grzejnikami temperaturze płaszczyzn grzejnej ogrzewania podłogowego uważa się cyrkulacji powietrza w wnętrzu (stanowi ona warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego). To ważna wartość dla osób uczulonych na kurz. Bowiem nie jest on „przypiekany” na powierzchni grzejnika (posiada więc miejsce w temperaturze powyżej 55°C), jest też mniej drażniący.

W jakich pomieszczeniach warto postawić ogrzewanie podłogowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest wygodne do ludzi pomieszczeń? Samą spośród jego perspektyw stanowi mocna bezwładność cieplna – temperatura takiego podłogowego „grzejnika” dostosowuje się wolno. Czas od czasu uruchomienia ogrzewania do chwili, jak w wnętrzu rozpocznie się odczuwać jego życie, zakłada się w porach. Z zmiany po wyłączeniu źródła ciepła podłoga również przez długi czas pozostanie ciepła.

To utrudnia regulację temperatury w mieszkaniu i przynosi, że ogrzewanie podłogowe nie jest mocnym wyjściem w miejscach wykorzystywanych okresowo, w których możliwe byłoby wybieranie ogrzewania, aby zaoszczędzić. Także tam, gdzie większa grupę podłogi tworzy być zastawiona meblami, zastosowanie podłogówki nie jest przydatne. Jedynie meble na nóżkach o wysokości ponad 10 cm mają nieznaczny nacisk na kwotę ciepła przekazywanego do mieszkań.

Powinien te mieć o stosunkowo niewielkiej mocy ogrzewania podłogowego na metr kwadratowy podłogi. Wszystko to powoduje, że również stanowi ono dobrą instalacją grzewczą w zakładzie. Zwykle łączy się system zwracający się z niewielu pętli ogrzewania podłogowego w wybranych wnętrzach a z niewiele grzejników konwekcyjnych w pozostałych.

Wodne ogrzewanie podłogowe - jak ułożyć rury?

Wodne ogrzewanie podłogowe uzyskuje się najczęściej z rur z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP) lub polibutylenu (PB) albo wielowarstwowych (z tworzywa sztucznego i aluminium) lub miedzianych z płaszczem z tworzywa sztucznego. Powinien je dokładnie zamocować do podłoża, aby nie wypłynęły na szczyt podczas wykonywania wylewki. Należy także pamiętać o to, by pojedynczy obieg nie był większy niż 150 m, w drugim razie straty ciśnienia w przewodzie będą zbyt wielkie oraz pompa obiegowa sobie spośród nimi nie poradzi.

Temperatura

Like it? Share it!


Rees

About the Author

Rees
Joined: April 14th, 2021
Articles Posted: 4

More by this author