Brykiet wszystko o nim

Posted by Ruland on June 6th, 2021

Drewno jest materiałem opałowym często branym w Polsce do ogrzewania domu. Ciekawą opcją dla klasycznego drzewa kominkowego może być brykiet, jakim można wymienić lub uzupełniać spalanie oraz innych paliw stałych.

Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, jakie potrafi być grane w kominkach, piecach kaflowych, kotłach oraz nowych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Podstawowym materiałem do prac brykietu są rozdrobnione odpady drzewne takie jak wiórki, trociny, zrębki. W procesie prac są one pasowane działaniu wysokiego ciśnienia i sprasowywane, dzięki czemu gotowy artykuł w perspektywy brykietu ukazuje się dużą gęstością i wartością opałową większą niż drewno tradycyjne wykorzystywane, jako materiał grzewczy. Z drewna kominowego brykiet dzieli się też wilgotnością, która jest szczuplejsza oraz planuje w wszelkiej jego budowie.

Brykiet zapewne być wykorzystywany, jako paliwo stanowiące podstawą ogrzewania domu, ale ogląda on też użycie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające np. startowe, przy spalaniu węgla lub tradycyjnego drewna.

Ten rodzaj paliwa zaczynany jest głównie jako opcja dla drewna kominkowego, ale zastąpić może jeszcze różny produkt opałowy np. węgiel. Na pomoc brykietu mówi to, ze jest paliwem czystym, które ukazuje się niską zwartością popiołu. Nie niesie te kłopotów z magazynowaniem. Plusem jest też łatwość rozpalania i wygoda powiązana z zakupem materiału opałowego, jaki nie wymaga dalszej obróbki.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że jeszcze częściej, wybierając rodzaj paliwa do ogrzewania domu, pod uwagę, poza ceną, mają też aspekty powiązane z pomocą środowiska. Dla tej linie klientów brykiet drzewny, będący w poznaniu od węgla paliwem odnawialnym, może istnieć ofertą wartą poznania.

Jak powstaje brykiet drzewny?

Brykiet drzewny robiony jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki, jakie są sprasowywane pod ogromnym ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Niska zawartość wilgoci sprawia, że cenę opałowa brykietów jest większa niż drewna.

Kiedy się spala brykiet drzewny?

Dzięki szerokiemu zagęszczeniu produktu w sądzie do wielkości, proces spalania jest wolny i spokojny. Brykiet drzewny ma najczęściej kształt walca lub kostki.

Technologia produkcji brykietów drzewnych istniała teraz stosowana przed II wojną światową w Szwajcarii, jednak produkcja na moc przemysłową rozwinęła się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Gdy jest dostarczany brykiet drzewny?

Materiałem do realizacji brykietu z biomasy prawdopodobnie żyć wszelki rodzaj rośliny lub odpadów pochodzenia roślinnego. Największe uznanie finansowe również największą wartość handlową mają brykiety robione z drewna.

Do przerobu nadają się praktycznie wszystkie gatunki drewna również braków drzewnych, w obecnym zrębki i trociny. Brykietowanie przebiega w prasach mechanicznych lub hydraulicznych bez podawania żadnych substancji wiążących.

O wymiarze otrzymywanego brykietu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej.

Wady i Zalety Brykietu Drzewnego

Zalety brykietu drzewnego:

- Doskonale nadaje się jako paliwo do kominków, pieców, kotłów C.O

- Szeroki rynek sprzedaży, brykiet można nabyć w marketach, sklepach, online, w sklepach opału

- Brykiet pakowany istnieje w wygodne opakowania, nie brudzi podczas transportu i przyjemnie stanowi go trzymać

- Przynajmniej teoretycznie brykiet jest stary, ma wilgotność gorszą od 10%. Nie potrzeba go sezonować

- Szybko się go magazynuje, wystarczy nałożyć go pod wolną ścianą

- Wolno go przyjmować łatwo o dowolnej porze roku, nawet „przy przyczyn” stanowiąc w markecie budowlanym i zawieźć do budynku w bagażniku naszego samochodu

- Dobry brykiet jest ogromną cenę energetyczną czyli generuje dużo ciepła przez duży godzina

- Brykiet spala się do tyłu, nie pozostawia niedopalonych kawałków

- Dobry brykiet nie zanieczyszcza komina oraz nie prowadzi jego korozji

- Paląc brykietem w kominku jesteśmy piękną szybę

- Ekologiczne, odnawialne źródło energii, które w liczbę szybko można rozpalić

- Wielki wybór rodzajów brykietów kupi na samo dopasowanie do swoich potrzeb

- Brykiet nie brudzi rąk, nie pyli zbyt mocno, nie brudzi przestrzeni wokół kominka

- Dobry brykiet nie kruszy się zaś nie robi w kupkę trocin

- Popiół z brykietu można wysypywać do kompostownika lub rozsypać bezpośrednio na trawnik, ponieważ nie zawiera żadnej chemii. Istnieje wówczas całkiem dobry naturalny nawóz

- Płacąc za 1000 kg brykietu, otrzymujemy 1000 kg brykietu, nikt nas nie oszuka

- Brykiet nie zawiera żadnych klejów, lepiszczy, dodatków, paląc nim nie zasmrodzimy okolicy

- Brykiet podczas spalania nie wydziela prawie nie dymu, to z komina uchodzą lub powinny uchodzić tylko oraz tylko ciepłe spaliny

- Brykiet pozwala na załadowanie kominka natomiast nie dołączanie do niego przez kilkanaście godzin, ponieważ tak długo możemy się cieszyć płonącym tartak rzeszów krakowska w kominku brykietem

- Brykiet można długo przechowywać bez obawy, że nam zgnije.

Wady brykietu drzewnego:

- Kupując brykiet trzeba wybierać produkt dobrej kondycje, ponieważ nie każdy produkt, który wymienia się brykietem, zasługuje na taką firmę. Szybko się pomylić.

- Pod żadnym pozorem nie kupować brykietu z trocin z płyt mdf, płyt meblowych bądź te z pozostałych śmieci. Paląc takim pseudo brykietem mamy gwarancja, że zapaskudzimy sobie kominek i komin a smród wokół budynku będzie rozkładał na kolana

- Można nabyć zawilgocony brykiet, jaki był źle przechowywany, szczególnie, kiedy kupujemy go poprzez Internet

- Dość wysoka wartość brykietu, no chyba, że kupimy w reklamy, to całkiem dużo można oszczędzić

- Brykiet nie pali ale żarzy. Nie trzymamy za wielkiego płomienia, i dobrze ognia i przyjazna

- Palenia brykietem powinien się nauczyć, bo inni się ono od palenia drewnem. Ale tąż myśl tajemną znajdziesz na moim blogu.

Like it? Share it!


Ruland

About the Author

Ruland
Joined: January 28th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author