Domain Sešimi Nasıl Yapılır

Posted by Fredda on July 15th, 2021

Domain Fiyatları Ne Kadardır?

Domain fiyatları, en çok merak edilen konulardan biridir. Birçok kişi arama motorlarında domain fiyatları ile ilgili arama yapar. Sitelerin bel kemiği diyebileceğimiz domainler, fiyat söz konusu olduğunda oldukça fazla değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü bir alan adı dikkat çekici ve sitenin içeriği anlatabilir nitelikte olmalıdır ki bu alan adını görenler siteyi ziyaret etmek istesin. Günün şartlarına bağlı olarak zaman içinde dikkat çekici alan adları da değişebilmektedir. Genelde çok bilinmedik alan adları oldukça ucuz fiyatlara alınabilmektedir. Ama zamanın popülaritesinden etkilenen alan adları oldukça yüksek fiyatlara gidebilmektedir.

Günümüz koşullarında domain arayan ya da kendi projesine en uygun olan domain ismi arayanların sayısında ciddi oranda bir artış yaşanılmaktadır. Bundan dolayı da domain adreslerinin fiyatları konusunun da sıklıkla karşımıza çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada domain fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Alan adları genelde yıllık olarak kiralanmaktadır. Kiralanan alan adı eğer ikinci yıl başlangıcında kiralanmaz ise 2 ay içinde alan adı kullanıma açılır ve başka bir kimse tarafından alınabilir hale gelir. Bu noktada eğer alan adını uzun süreler kullanacaksanız kiralama sürelerini geçirmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü alan adını başkasına kaptırabilir ya da o alan adı için çok daha yüksek meblağlar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Özellikle ticaret sitesiyseniz bütün satış stratejiniz yıkılabilir.

Domain Uzantılarının Tescili

Alacağınız domain isimlerinin yanında bir de en az domain kadar önemli olan domain uzantıları bulunmaktadır. Domain uzantıları da ayrıca tescil ücreti ödemeniz gereken ve fiyatı değişken olan zorunlu bir öğedir. Alan domain uzantıları özelleştikçe domain fiyatları da artış göstermektedir. Örneğin ülkemizde .ist ve .istanbul uzantısı oldukça pahalıdır. Yurtdışında ise en pahalı domain uzantıları arasında online gösterilebilir. Bu uzantıların tescilini de domain adresinizle birlikte yıllık olarak yapmanız şarttır.

İlerde sorun yaşamak istemiyorsanız aldığınız sitenin bütün farklı domain uzantılı versiyonlarını da almak isteyebilirsiniz. Aynı isim farklı domain isimleriyle alınabildiğinden bazı dolandırıcılık siteleri taklit siteler açarak sitenin görüntüsünü de orijinal siteye benzetip insanları kandırabilmektedir. Bu durum marka imajına zarar verdiğinden özellikle ticari marka değeri bulunan köklü şirketler domain fiyatları pahalı olsa bile bütün uzantıları toplamayı tercih etmektedir.

Like it? Share it!


Fredda

About the Author

Fredda
Joined: July 15th, 2021
Articles Posted: 1