Bisiklet Kiralama Kioskları

Posted by Ahmet on September 25th, 2017

Büyük şehirlerde ulaşım oldukça zor bir hal almaya başlamıştır. Nüfusun artması ile birlikte çoğalan özel araçlar toplu taşımaların kullanımını azaltmış ve trafik yoğunluğuna yol açmıştır. Sabahın erken saatlerinde başlayan trafik gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ettiği için o şehirlerde yaşan insanlarının yaşam kalitesini düşürmeye başlamıştır. Bu yoğunluğa çözüm olarak geliştirilen çözümlerden biri de "bisiklet kiralama kioskları" olmuştur.

Ülkemizde bisiklet kullanımı yaygınlaşmaya başlıyor

Günümüzde en çok bisiklet kullanan ülke Hollanda'dır ve Türkiye de bisiklet kullanımına zamanla önem vermeye başlamıştır. Bunun için de ülkemizde gün geçtikçe artan bisiklet kiralama kioskları kurulmaya başlanmıştır. Büyük şehirlerde başlayan bu uygulama insanların hayatlarını kolaylaştırmanın ilk adımlarından biridir. Belli yerlere kurulan kiosklar sayesinde ulaşım bisikletle sağlanmaya başlamış ve trafik yoğunluğu bir nebze olsun azaltılmaya başlanmıştır. Kiralama noktalarına kiosklar kurulmuş ve aynı zamanda birçok yeni bisiklet yolları yapılmaya başlanmıştır. Bisiklet kiralama noktalarındaki kioskların kullanımı ise kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Kiosklarda bulunan Pos cihazları sayesinde ödeme işlemi kredi kartı ile sağlanabilmektedir. Ve buna ek olarak da çıkarılan üyelik kartları ile bisiklet kiralanabilmektedir. Bisikleti kiralyan kişiler bisikleti herhangi bir kiralama noktasına bıraktığında kullanılan süre üzerinden belirlenen ücret kredi kartlarından tahsil edilmektedir. Üyelik kartı olan kişiler ise sadece bir kez kredi kartı ile kiralama yaptıktan sonra verilen şifre ile kredi kartı olmadan istedikleri zaman kiralama yapabilmektedirler. Uygulamlar ya da bilgilendirme ekranları sayesinde hangi kiralama nokyasında boş park yeri olduğunu öğrenen kullanıcılar kendilerine en yakın kiralama noktasının müsaitlik durumunu rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Bu bisiklet kiralama kiosk sisteminin işleyişi değişik gösterse de genel amaç hepsinde aynıdır.

Bisiklet kiralama kioskları güvenilirdir.

Her işlem şifre ve kimlik ile sınırlandırıldığı için bir başkasının şifresini kullanmak mümkün değildir. Bisiklet kullanımıın artması hedeflenen şehirlerde  bisiklet kiralama kioskları sürekli artmaktadır. Bu durum orada yaşayan kişilerin yaşam standartlarını iyi seviyeye çıkarmakla kalmayıp özel araç kullanımını azaltarak çevreye verilen hava kirliliği gibi zararları da önlemiş olmaktadır.

Like it? Share it!


Ahmet

About the Author

Ahmet
Joined: May 2nd, 2017
Articles Posted: 20

More by this author