B?brek Taşı Nedir?

Posted by Mark Mathew on January 26th, 2019

İnsanların böbreğinde biriken minerallerin, tuzların ve farklı maddelerin birikmesine böbrek taşıdenilmektedir. Taşın zamanla büyümesi ve daha da sertleşmesi, kişide farklı problemler oluşturabilmektedir. Bu tarz problemlerin olup – olmadığını öğrenebilmek için bir doktora başvuru yapmak, oldukça önemli bir adım olacaktır. Kişinin çeşitli ağrılar çekmesine sebebiyet veren taş, aynı zamanda idrar esnasında da problem oluşturacaktır. İdrarda azalma görüldüğünde böbrek taşının meydana gelmesi, oluşabilecek problemler arasında yer almaktadır. Fazlasıyla riskli olan bu problem, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler. Çeşitli ağrıların gün yüzüne çıkması, kişinin rahat hareket edememesine sebebiyet verir. Bu tarz problemlerin git gide büyümemesi için mutlaka muayene ve bir doktora görünmek gerekir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Kaburgaların altına ve arkalarında oluşan şiddetli ağrılar, taşın oluşumuna gösterge olan durumlar arasında yer almaktadır. Kaburgaların altında oluşan sızlama, böbrek taşı belirtisi olabilir. Karnın altında ve kasıkta oluşan çeşitli ağrılar da, taşın oluşumunu destekleyen faktörler arasında yer alıyor. Kişinin bu ağrıları yaşaması esnasında bir doktora görünmesinde fayda vardır. İdrar esnasında oluşan ağrılar, böbrek taşının oluşumuna gösterge olan durumlar arasındadır. Bu yüzden kişinin bu tarz problemleri ve belirtileri yaşaması esnasında aklında çeşitli soru işaretleri bulundurması yerine bir doktorla iletişim kurması gerekir. Mide bulantısı, fazla idrara çıkma ve kusma gibi durumlar da taşın oluşumuna gösterge olmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Tedavi kişinin taş durumuna göre değişiklik göstermekte ve doktor tarafından yapılan muayene, analiz ve kontroller sonucunda tedavi çeşidi belirlenir. Günde iki litre su içmek, idrar bölgesinin temizlenmesine sebebiyet verdiğinden dolayı doktorlar tarafından sıklıkla önerilen bir uygulamadır. Böbrek taşı düşmesi için doktor tarafından verilen ilaçlar fazlasıyla etkilidir. Bu ilaçların kullanılması, kişinin hayatını olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda verilen ağrı kesiciler, kişinin yaşadığı ağrıları en aza indirgeyecektir. Taşın hızlı ve daha az ağrılarla düşmesine sebebiyet verecek ilaçlar, kişinin problemlerden kurtulmasına sebebiyet verecektir. Eğer taş büyükse, farklı bir alternatifle taşın çıkarılması doktorlar tarafından sağlanır. Bu sayede kişi kendi hayatını olumlu etkileyecek bir duruma ulaşır.

Like it? Share it!


Mark Mathew

About the Author

Mark Mathew
Joined: January 17th, 2019
Articles Posted: 9

More by this author