Varikosel

Posted by Mark Mathew on February 13th, 2019

Varikosel kısırlık sorunu yaşayan kişilerin doktora başvurması ile birlikte hastalarda genelde % 40 İle %45' inde görülen testislerdeki kanın boşaltıldığı toplar damarlarların varisleşme durumuna verilen isimdir. Varikosel testisteki toplar damarlarının bacaklardi varis tarzı genişleyip büyümesine tıp dilinde verilen addır. Testis sıcaklığının dengesizleşmesi, kirlenen kanın içerisindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm testosteron üretimini yavaşlatarak bozar.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?
Varikosel belirtileri hastalığın tanısı ve tedavi edilmesi için oldukça hayati önem arz eden bir durumdur. Hastalığın belirtilerin testiste şişlik olması ve ve kabarıklığın olması ile başlar. Ayrıca Testiste belirli ağrıların sürekli ve düzenli olarak olması bir diğer belirtiler arasındadır. Damarların genişlemesi bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşerek bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilmektedir. Varikosel belirtileri arasında testislerin şişikliğinin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de diğer belirtiler olarak görülür. Testislerin küçülmesi varikosel belirtileri olarak çok az görülen bir durumdur.

Varikosel Ağrısı
Varikosel ağrısı testiste olan rahatsız edici künt bir şekilde kendini gösteren sert bir ağrı ile başlar. Bu ağrı hissi genelde kasıklarda ve testiste yüksek şekilde hissedilir ve bacaklara kadar yayılarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Varikosel ağrıları bir takım ilaçların yardımı ile ağrı kesici ilaçların yüksek miligramlık olanları ile geçebilen ağrılardır. Bu ağrılar yaşanılan bir diğer rahatsızlıklar ile karıştırılabilen durumlardır.

Varikoselin Oluşma Sebebi Nedir?
Varikosel nedeni tıp dünyasında hala belirlenemeyen bir rahatsızlıktır. Genelde sosyal çevrelerde çocuk sahibi olan yetişkin bireylerde büyük yaşta ki insanlar da görürlebilen bir hastalıktır. Kısırlık sebebi ile başvuran erkeklerin bir kısmında da bu hastalık görülebilmektedir. Çocuğu olan kişilerin tekrar çocuk yapmak istemesi ile doktorlara başvurması sonucu da görülebilen hastalıklardır. Bu hastalık % 80 ya da % 90 oranında sol bölge de görülen % 7 %8 oranında ise çift taraflı olarak görülebilen bir rahatsızlıktır. Sadece sağ bölgede oluşma durumu ise % 1 oranında dır. Bu hastalığın sol tarafta daha çok görülmesi anatomik sebeplerden dolayıdır. Bu hastalık hakkında tedavi olmak için doktorlar hakkında iyi bir araştırma yapmanız doğru bir karar olacaktır.

Like it? Share it!


Mark Mathew

About the Author

Mark Mathew
Joined: January 17th, 2019
Articles Posted: 9

More by this author