Testis Kanseri Tedavi Y?ntemleri Nelerdir?

Posted by Mark Mathew on March 23rd, 2019

Kişinin tedavi olabilmesi için ilk etapta kişinin sağlık durumuna dikkat edilmektedir. Sağlık durumunun yanı sıra kişinin hastalığının ilerleme durumuna göre de bir tedavi çeşidi uygulanır. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı tamamen yapılan testlerle ve kontrollerle belirlenmektedir. Testis kanseritedavisi sayesinde insanlar, tümörü kontrol altına alabilmekte ve tamamen önleyebilme şansını da yakalamış olur. Yapılan kontroller ve alınan tedbirler kişinin hayatına olumlu etkiler sunar. Cerrahi müdahale, radyasyon tedavisi ve kemoterapi kanserin tedavi edilmesini sağlayan alternatifler arasındadır. Cerrahi müdahale esnasında testisin alınması, lenf nodlarının çıkarılması sağlanır. Bu da kişinin hastalık durumuna göre yapılan bir işlemdir. Radyasyon tedavisi ise kanser hücrelerini öldürmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Testislerde kitle ya da şişme görülmesi,
  • Testiste sürekli ağrılık hissi ve bu ağrının aynı anda karında hissedilmesi,
  • Sırta ve göğüslere ağrı atması, bu ağrıların vücuttaki belli başlı bölgelere yayılması kanserin belirtileri arasında yer almaktadır.

Belirtiler her ne kadar bu şekilde nitelendirilse de, kişinin yaşadığı problem kontrol altına alınabilmektedir. Bazen bu belirtiler, tam olarak yumurtalık kanseri oluştuğunu göstermemektedir. Kanserin tamamen kontrol altına alınabilmesi için radyasyon tedavisi ve cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Radyasyon tedavisi sayesinde testise zarar veren kanser hücreleri öldürülmekte ve kişinin yaşadığı ağrılara tamamen son verilmesi mümkün hale gelmektedir.

Testis Kanserini Önleyebilmek İçin Neler Yapılabilir?

Kanseri önleyebilmek adına henüz net bir şey bulunmasa da, belli başlı tedavi yöntemleriyle bu hastalığı ve kanseri kontrol altına alabilmek mümkündür. Kanseri önleyebilmek adına doktorla görüşülmesi ve kişinin muayene olunması gerekir. Kişinin sağlık ve hastalık durumuna göre tedavi yöntemleri belirlenir. Kişinin sertleşme sorunu problemi yaşaması durumunda da bu tarz problemleri dile getirmesi, bu dönemde mümkün hale gelecektir. Testiste oluşan ağrı sebebiyle sertleşme problemi yaşamak ve kanser hücrelerinin sperm üreten bölgeye problem oluşturması mümkündür. Bu yüzden kişiler radyasyon tedavisi ve cerrahi müdahaleden faydalanarak bir nebze de olsa, hastalığı kontrol altına alarak sosyal yaşamını olumlu etkileyebilmenin peşine düşmesi daha iyi olacaktır.

Like it? Share it!


Mark Mathew

About the Author

Mark Mathew
Joined: January 17th, 2019
Articles Posted: 9

More by this author