Testis Kanseri

Posted by Mark Mathew on May 13th, 2019

Penis altında yer alan hassas torba olan skrotumun içerisinde kanser oluşmaktadır. Bu kansere ise testis kanseridenilmektedir. Kanserin oluşması, sıvı ve spermin oluşmasını da engeller. Bu yüzden kişinin sosyal ve cinsel hayatı olumsuz etkilenir. Kanserin diğer komşu bölgelere yayılmasında bile tedavinin yapılabilmesi mümkündür fakat kişi belirtileri gördüğü gibi doktora başvuru yapmalıdır. Bekleyip, geçmesini düşünen kişilerin bu hataya düşmemesi gerekir. Bu hataya düşüldüğü taktirde birçok problemle karşı karşıya kalmak söz konusu olacaktır. Kanser daha da yayılacak ve tedavi olamayacak düzeye ulaşacaktır. Bu düzeye ulaştığında ise kişinin yapabileceği herhangi bir şey yoktur. Çünkü tedavi edilemediğinde kişi hayatını derinden olumsuz etkileyebilecektir.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testislerde kitle veya şişme gibi problemlerin oluşması, kanserin oluşumunu gösteren belirtilerin en başında gelmektedir. Bu tarz problemleri yaşayan kişilerin mutlaka doktora başvuru yapması gerekir. Testis torbasında ağırlık oluşan ağırlık, testis kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtileri arasında yer alan ikincil öncülüğe sahip olan bu problem, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyecek kadar etkilidir. Karın ve kasık bölgelerinde oluşan ağrılar da, kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu yüzden kişiler, belirtilere rastladığı taktirde doktorla iletişim kurmalıdır. Kanser sadece testisi etkilemektedir. Bu yüzden kişinin farklı düşüncelere girmesi, farklı bölgelere yayılması gibi durumları aklında bulundurmaması gerekir. Kanserin üstesinden gelebilmek, genellikle mümkün olarak görülmektedir.

Testis Kanseri Türleri Nelerdir?

Seminom ve seminom dışı türler bulunmaktadır. Seminom türleri genellikle her yaş gurubunda meydana gelebilecek bir türdür. Yaşlı olan kişilerin testis kanseriolabilme ihtimali daha yüksek ve kişilerin birçok hususa dikkat etmesi gerekir. Seminom dışı türler, daha çok erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu diğer türe göre daha risklidir. Çünkü çabuk yayılır, sürekli büyüme problemi yaşanmaktadır. Büyüme probleminin kısa süre içerisinde yaşanması, önüne geçilmesini zorlaştırabilir. Bu yüzden kişiler daha hızlı iyileşirken ve daha hızlı olumlu etki görürken, bir anda daha çok kötü etki görmeye başlayacaktır. Bu tarz problemleri yaşamamak için mutlaka doktorla iletişim kurmalı ve öncesinde önlemler alınmalıdır.

Like it? Share it!


Mark Mathew

About the Author

Mark Mathew
Joined: January 17th, 2019
Articles Posted: 9

More by this author