Make Money Online with Honeygain! - Download this free software for your Windows computer, Android or iOS phone and get paid to share your internet connection! Download, turn it on and earn!

Kapalı Rahim Ameliyatı

Posted by DigitalZone1 on June 16th, 2020

Tüm dünyada ve ülkemizde kadınlar tarafından en çok tercih edilen rahim ameliyatı çeşitlerinden biri olan kapalı rahim ameliyatı son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan bir müdahale yöntemidir. Bir kadın için büyük bir öneme sahip olan rahim çocuğun tutulması ve büyümesi açısından önemlidir. Fakat kimi zaman kadınlarda yaygın görülen rahim hastalıkları ilaçla tedavi edilemediği takdirde ameliyat yöntemine başvurulur. Açık ameliyatların yanında kapalı ameliyatlarda tercih edilir. Kapalı ameliyatın daha fazla tercih edilmesindeki en büyük etken hem iyileşme süreci hızlı hem dediğer ameliyatlara nazaran daha az ağrılıdır. Kapalı yapılan ameliyatın bir diğer ismi ise laparoskopiktir.

Laparoskopik Nasıl Yapılır

Kapalı rahim alma ameliyatı sırasında karın bölgesinin yan kesimlerinden ve göbeğin alt kısmından ince bir alet yardımı ile delik açılır. Daha çok kaleme benzeyen bu alet ucunda bir kamera bulunur. Kamera organlara doğru iletilirken aynı zamanda görüntüsü monitöre yansır. Doktor bu görüntü üzerinden hem organların durumunu yakından görür hem de rahim alınır. Kapalı rahim ameliyatı sırasında hastalar genel anestezi verilerek unutula bileceği gibi epidural anestezi yöntemi ile de belden aşağısı uyuşturulabilir. Kapalı ameliyatlar sırasında serviks olarak isimlendirilen rahim ağzının da alınması kimi zaman mümkün olabilir. Yapılan ameliyat sırasında serviks bölgesinin alınmasına Total histerektomiismi verilir. Serviksin alınmadı ameliyatlara ise laparoskopik Supraservikal denir.

Hangi Şikayetler Sonucu Kapalı Ameliyata Karar Verilir

Rahim rahatsızlıkları kadınların en büyük korkulu rüyalarından biridir. Çünkü bu hastalık onların hormonal yapılarını bozduğu gibi kimi zaman kullanılan ilaçlar çok fazla etki etmez. Bu sebepler yaşanılan problemler karşısında kapalı rahim ameliyatı olmaya karar veren kişilerin öncelikle alanında başarılı bir jinekoloğa danışmaları ve bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır. Kapalı rahim ameliyatı daha çok miyom rahatsızlıklarında, şiddetli bir şekilde görülen kanamalarda, rahimde görülen lezyonlar ve bazı rahim ağzı ya da yumurtalık kanserlerinin görüldüğü durumlarda kapalı rahim ameliyatı tercih edilir.

Kapalı Ameliyat Sonrası Süreç

Laparoskopik yöntemlerle yapılan rahim alma ameliyatları hastanın karın bölgesi üzerindeki alana gerçekleştirilen kesir işlemleri ile yapılır. Bu kesilere ameliyat sonrasında dikkatli bir şekilde bakılması gerekir. Çünkü kesilerin yara olması veya herhangi bir enfeksiyon kapmaları durumunda kişilerin ağrıları daha da şiddetlenebilir. Doktor tavsiyesine başarılı bir şekilde uyulduğu takdirde bu yöntemde kişiler bir ya da iki gün hastanede kalırlar daha sonra ise taburcu olabilirler. Taburcu olduktan sonra hızlı bir iyileşme süreci vardır. Kısa sürede iyileşen insanlar gündelik hayatlarına ya da iş ortamlarına geri dönebilirler. Ameliyat sonrasında 1-2 hafta gibi bir süreçte hafif kanamalar görülebilir. Fakat bu kanamaların şiddetli bir şekilde gerçekleşmesi halinde kişilerin muhakkak bir doktora görünmeleri gerekir. Banyo ve duş gibi ihtiyaçlar ameliyattan birkaç gün sonra yapılması daha iyi olacaktır. Eğer Ameliyat sırasında hastadan yumurtalıkları da alınmış ise ameliyattan sonraki süreçte hastayı sıcak basması, ateş basması ve terleme gibi şikayetler görülebilir.

Kapalı Ameliyat Yardımı İle Vajinal Histerektomi

Kapalı rahim ameliyatı yapılırken ilk önce karından açılan delikler vasıtası ile Rahime ulaşılır. Rahimin çıkarılma işlemi ise vajinal yoldan gerçekleştirilir. Rahimin alttan yani vajinal yoldan alınması daha çok rahim sarkması gibi problemler karşısında tercih edilen bir yöntemdir. Eğer rahmin tamamı vajinal yoldan alınacak ise karın bölgesinde kapalı ya da açık herhangi bir işlem yapmaya da gerek yoktur. Kapalı rahim alma işlemleri çoğu zaman karın bölgesi üzerinden de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Also See: Rahim Ameliyat, Kapal Rahim, Bir Ekilde, Ya Da, Rahim, Kapal, Daha

Adult Guitar Lessons
Have you always wanted to play guitar but could never find the time? Like the rest of us, you're probably busy raising a family, working a job, finishing school or chasing a career. You might even think you're too old, or unable to learn how to play.
CryptoTab Browser - Easy way for Bitcoin Mining | CryptoTab Browser
CryptoTab Browser is the world's first web browser with built-in mining features. Familiar Chrome user interface is perfectly combined with extremely fast mining speed. Mine and browse at the same time!

Lolli: Earn Free Bitcoin When You Shop Online!
Lolli is a rewards application that gives you bitcoin for shopping at your favorite online stores.

Get Paid to Write Reviews!
BravoCoin is a review app that pays its community for writing & rating reviews of restaurants, hotels, services, movies, video games & more. Signup and claim 10 FREE Bravo coins!

Advertise Here