Mit nevezünk coworkingnek, és miként néz ki bentről egy coworking melóhely?

Posted by Nickie on February 4th, 2021

Otthonról dolgozol, és egyre nehezebben talál rád az ihlet? Van még mit javítani az időbeosztásodon, és tenni is szeretnél ezért? Gondoltál már arra, hogy közösségi irodában végezd napi tevékenységedet? Ha home office-ból, szabadúszóként dolgozol, az rengeteg előnnyel jár. Az előnyök mellett viszont könnyű iroda bérlés néhány órára beismerni, hogy a home office számos negatívummal is jár. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen megoldhatók.

Otthoni körülmények között a legtöbbször az ihlet hiányzik, ami segítene a hatékony feladatvégzésben. Ha azonban eltávolodsz ettől a környezettől, azzal kizárhatod azokat a zavaró tényezőket, amelyek megnehezítik a koncentrációt. Ha a körülötted lévők komolyan belemerülnek a munkájukba, te is sokkal jobban összepontosítasz majd, így hatékonyabban tudsz majd dolgozni. Ezért is érdeklődnek egyre többen a coworking iránt, hiszen a közösségben végzett munkával nagymértékben növelheted a hatékonyságodat.

De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy közösségi iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés némileg félrevezető, így a legtöbbször nálunk is a nemzetközi coworking szóval találkozhatunk. A coworking iroda sokkal többet kínál bérlői számára egy kényelmes és modern dolgozótérnél. Gondoskodik arról, hogy a vállalkozók úgy érezhessék, tartoznak valahova, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Egy coworking irodában mikrovállalkozók és szabadúszók is egyaránt megtalálhatják számításukat.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking néhány éve a startupok körében vált igazán kedveltté: ifjú, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán íróasztalt béreltek egy közösségi irodában. A közösségi irodákat mindmáig leginkább startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják, ki hosszabb, ki pedig rövid távon. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések jelenleg gyökeres átalakuláson mennek át, ezért világszerte egyre népszerűbb ez a fajta munkavégzés. Hongkongban például a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint a 35 év alatti munkavállalók közel egyötöde saját vállalkozást működtet, illetve ennek elindítását tervezi két éven belül.

Egy Németországban készült online felmérés szerint globálisan jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez nem tűnhet soknak, az előző évi adatokhoz képest mégis óriási, 88 százalékos növekedést jelent. Az USA-ban találhatjuk a legtöbb közösségi irodát, a második helyen azonban Németország áll, ami ékes bizonyítéka annak, hogy az európai munkavállalók is gyakran élnek a hasonló irodák kínálta előnyökkel.

Kapcsolatépítés és produktivitás

A közösségi irodák, ahogy a nevük is jelzi, leginkább a közösség ereje által képesek új bérlőket bevonzani. A fiatal vállalkozók ugyanis inspirációt és üzleti szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó kollégákkal oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást a problémákra.

Ez persze közel sem azt jelenti, hogy a közösségi térben hiányozna a saját privát szférád. A modern kor elvárásainak megfelelően egy közösségi irodában is elvonulhatsz, ha csendes munkavégzésre van szükséged, a kollégák jelenléte miatt azonban soha nem érzed majd magad egyedül. Ez később a kapcsolatépítés és a közös munka során is hasznodra válhat. A különböző területeken működő szakemberek közös munkába is belevághatnak, így mindkét fél számára kedvező munkakapcsolatok alakulhatnak ki.

A lényeg a flexibilitás

Ha a magad ura vagy, akkor számos olyan feladatot meg kell oldanod, amelyekkel alkalmazottként nem szükséges foglalkozni. Ez persze a szabadúszó lét egyik előnye is, viszont így a munkaidő fogalmát is kénytelen vagy rugalmasan kezelni. Mindennek azonban hatalmas előnye, hogy te gazdálkodsz a saját időddel. Ha megfelelő közösségi irodában bérelsz helyet, akár munkaidőn kívül is bemehetsz, és kipipálhatod az aznapi teendőket. Légy tehát a magad ura, és dolgozz akkor, amikor te jónak látod!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy stabil wifi kapcsolat és egy laptop segítségével gyakorlatilag bárhonnan végezheted a munkádat. Egy online utazási magazin gyűjtése szerint ezért nem meglepő módon a legkedveltebb közösségi irodák Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Szerencsére akkor sem kell kétségbeesned, ha itthon próbálnád ki ezt az új típusú munkavégzést, hiszen ma már a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban is sok hangulatos coworking iroda várja az érdeklődőket. Ha csak egy napra lesnél be egy közösségi iroda mindennapjaiba, azt már napi 2500-5000 Forintért megteheted, hosszú távú bérletre pedig általában többféle konstrukciót is ajánlanak. Ha kifizeted egy coworking iroda alapdíját, általában ingyenesen használhatod a közös helyiséget, a szélessávú internetet, a nyomtatót és a szkennert. Ezen felül sokszor a kávéért és teáért sem kell fizetned, az üzleti ügyek átbeszéléséhez pedig különálló tárgyalókat bérelhetsz. Ezek az irodák nagyrészt a városközpontban, tömegközlekedési eszközök megállójához közel találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

A tapasztalatok szerint egy vállalkozás mérettől és tevékenységtől függetlenül akkor sikeres, ha a vezetői előre gondolkodnak, és mindig egy lépéssel megelőzik a versenytársakat. Ahhoz azonban, hogy kihozd magadból a maximumot, nélkülözhetetlen az ihletet adó, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Találd meg ezt egy coworking iroda segítségével!

Home office-ból dolgozol, és egyre nehezebben talál rád az ihlet? Nehezen osztod be az idődet, és szeretnél változtatni ezen? Gondoltál már arra, hogy belépsz egy coworking iroda közösségébe? A home office-nak és egy saját vállalkozás működtetésének számos pozitív vonzata van. A pozitívumok mellett azonban számos hátráltató tényező is felmerülhet az idők során. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen áthidalhatók.Vajon a coworking irodákban is annyira eltérő a két nem helyzete, mint a munkaerő-piac más szegmenseiben? A Deskmag coworking kutatása szerint a női coworkerek gyakrabban rendelkeznek egyetemi diplomával, és a közösségi irodába való belépéssel nagy részük képes növelni jövedelmét,

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author