Mi is az a megosztott munka, és mit hívunk coworking irodának?

Posted by Nickie on March 14th, 2021

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő inspirációra? Van még mit javítani az időbeosztásodon, és tenni is szeretnél ennek érdekében? Gondoltál már arra, hogy belépsz egy coworking iroda közösségébe? Az otthoni munkavégzés és a szabadúszó lét számos előnnyel jár. Amennyi pozitívuma van azonban, legalább annyi hátulütővel is találkozhatunk. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen megoldhatók.

Home office-ban a legtöbbször a motiváció hiányzik, ami segítene a hatékony munkavégzésben. Ha azonban eltávolodsz ettől a környezettől, azzal kizárhatod azokat a zavaró tényezőket, amelyek megnehezítik a koncentrációt. Ha olyan emberek vesznek körül, akik komolyan veszik saját feladataikat, az téged is hatékony munkára ösztönöz majd. Ezért is érdeklődnek egyre többen a coworking iránt, hiszen a közösségben végzett munkával nagymértékben növelheted a hatékonyságodat.

De mit értünk coworking alatt, és hogyan néz ki egy közösségi iroda? A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit csalóka, nem véletlen, hogy itthon is inkább a nemzetközi coworking kifejezés használatos. Egy közösségi iroda nem csupán egy kényelmes és modern tér a munkához, hanem sokkal több annál. A szabadúszók úgy érezhetik, egy közösséghez tartoznak, ezzel pedig kreativitásuk és hatékonyságuk is nagymértékben nő. Egy közösségi irodában mikrovállalkozók és szabadúszók is egyaránt megtalálhatják számításukat.

Az egész világon közkedvelt munkavégzési mód

A coworking közkedveltségét főleg a startupok növelték: ezek az innovatív cégek nem saját irodát szerettek volna kibérelni, inkább a költséghatékonyabb munkaállomás-bérlés mellett döntöttek egy közösségi irodában. A coworking irodákat mindmáig leginkább startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják, ki hosszabb, ki pedig rövid távon. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések jelenleg teljes átalakuláson mennek át, ezért világszerte egyre népszerűbb az ilyen típusú munkavégzés. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint például a 35 év alatti dolgozók 20 százaléka működtet vagy tervez működtetni saját vállalkozást a miniállamban.

Egy németországi kutatás adatai szerint világszerte 1 300-nál is több coworking, vagyis közösségi munkavégzésre specializálódott iroda működik. Ez nem tűnhet nagy számnak, az előző évi adatokhoz képest mégis hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Természetesen az USA büszkélkedhet a legtöbb közösségi irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy az öreg kontinenstől sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Networking és hatékonyság

A közösségi irodák pontosan az itt megtalálható közösségnek köszönhetik népszerűségüket. A fiatal vállalkozók ugyanis ihletet és üzleti szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó ismerősökkel oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást a problémákra.

Természetesen egy közösségi irodában is adott a mindenki számára oly fontos privát szféra. Ahogy más korszerű munkahelyeken, úgy egy coworking irodában kiadó lakás 1 hétreen is vannak olyan elszeparált területek, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Ez pedig nagyon jól jöhet a kapcsolatépítés és a közös munka szempontjából is. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös projektbe is kezdhetnek.

Fókuszban a rugalmasság

Ha a magad ura vagy, akkor számos olyan feladatot meg kell oldanod, amelyekkel alkalmazottként nem szükséges foglalkozni. Ez persze alapvetően nem rossz, csupán a megszokottól eltérő időbeosztást kíván. A legjobb azonban az egészben az, hogy magad oszthatod be az idődet. Ha ideális coworking irodában bérelsz helyet, akár munkaidőn kívül is beugorhatsz, és kipipálhatod az aznapi teendőket. Oszd be saját magad az időd, és dolgozz akkor, amikor a leginkább produktívnak érzed magad!

Azért döntenek sokan a „digitális nomád” életmód mellett, mert így egy laptop és internet kapcsolat segítségével szinte az egész világ a munkahelyükké válhat. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összegyűjtötte a világ legmenőbb közösségi irodáit, az első helyeken Bali, Thaiföld, a Kanári-szigetek és Barcelona végzett. Akkor sem kell aggódnod, ha belföldön szeretnél hasonló helyszínen dolgozni, hiszen Magyarországon is sok, minden igényt kielégítő coworking iroda nyitotta meg kapuit. A napijegyárak 2500-5000 Ft körül vannak, ha pedig tartósabban szeretnél berendezkedni, különböző konstrukciók közül válogathatsz. A legtöbb coworking irodánál az alapárba beletartozik a közös helyiség, a szélessávú wifi, a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea is általában az alapár része, ha pedig vendéget fogadnál, bérelhetsz elszeparált tárgyalóhelyiséget is. Ezek az irodák jellemzően a város központi részén, tömegközlekedéssel is elérhető helyen találhatók.

A siker titka az előrelátó tervezés

Nyilvánvaló, hogy egy vállalkozás sikere azon múlik, a vezetők képesek-e mindig egy lépéssel a konkurencia előtt járni, és van-e tervük a későbbiekre nézve. Ahhoz azonban, hogy csúcsteljesítményt nyújts, nélkülözhetetlen az inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Találj rá erre egy közösségi iroda kollektívájában!

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő motivációra? Van még mit javítani az időbeosztásodon, és tenni is szeretnél ezért? Gondoltál már arra, hogy coworking irodában végezd napi tevékenységedet? Ha home office-ból, szabadúszóként dolgozol, az rengeteg előnnyel jár. A pozitívumok mellett azonban számos negatívum is felmerülhet az idők során. Szerencsére azonban utóbbiakra már létezik gyógyír.Vajon a közösségi irodákban is annyira különböző a két nem helyzete, mint a munkaerő-piac más területein? A Deskmag coworking kutatása szerint a női coworkerek gyakrabban rendelkeznek egyetemi diplomával, és a közösségi irodába való belépéssel nagy részük képes növelni jövedelmét, keresetük viszont ennek ellenére is kevesebb, mint férfitársaiké.

A női válaszadók 60%-a jelezte, hogy baráti ajánlás miatt döntött egy bizonyos iroda mellett, míg a férfiak esetében ez a szám csupán 44%. A férfi coworkerek viszont a kiválasztási folyamat során szívesebben

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author