Mit nevezünk társas munkavégzésnek, és milyennek néz ki belülről egy közösségi m

Posted by Nickie on March 26th, 2021

Home office-ból dolgozol, de egyre kevésbé érzed a motivációt? Szeretnél összeszedettebben, megfelelő időbeosztással dolgozni? Felmerült már benned, hogy egy közösségi iroda kollektívájában könnyebben menne a munka? Ha otthonról, szabadúszóként dolgozol, az rengeteg előnnyel jár. Az előnyök mellett azonban számos hátráltató tényező is felmerülhet az idők során. Szerencsére azonban utóbbiakra már létezik gyógyír.

Sokszor egyszerűen az a gond, hogy otthoni körülmények között nehéz összegyűjteni a munkavégzéshez szükséges motivációt. Ezért is fontos, hogy a munkához eltávolodj az otthoni környezettől, és kizárd azokat a tényezőket, amelyek csak zavarnának a tevékenykedésben. Ha a körülötted lévők komolyan veszik a munkájukat, te is sokkal jobban összepontosítasz majd, így hatékonyabban tudsz majd dolgozni. A coworking irodák ezért is örvendenek egyre nagyobb népszerűségnek, hiszen lehetőséget kínálnak a közösségben végzett, ihletett munkára.

De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy közösségi iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés némileg félrevezető, így a legtöbbször nálunk is az angol coworking szóval találkozhatunk. Egy coworking iroda nem csupán egy kényelmes és modern tér a munkához, hanem sokkal több annál. Gondoskodik arról, hogy a vállalkozók úgy érezhessék, tartoznak valahova, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Egy közösségi irodában mikrovállalkozók és szabadúszók is egyaránt megtalálhatják számításukat.

Töretlen népszerűség a világ minden táján

A coworking néhány éve a startupok körében vált igazán kedveltté: fiatal, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán munkaállomást béreltek egy coworking irodában. A mai napig az a jellemző, hogy a coworking irodákat startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják hosszabb-rövidebb ideig. Korunkban a munka fogalmával kapcsolatban teljes paradigmaváltás zajlik, így egyre terjed az egész világon a munkavégzésnek ez a módja. Hongkongban például a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint a 35 év alatti munkavállalók közel egyötöde saját vállalkozást működtet, illetve ennek elindítását tervezi két éven belül.

Egy Németországban készült online felmérés szerint a világon jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez nem túl magas szám, de ha figyelembe vesszük, hogy az egy évvel korábbihoz képest ez 88 százalékos növekedés, egészen más a helyzet. Méreténél fogva a legtöbb közösségi iroda természetesen az Egyesült Államokban működik, a második helyezett pedig Németország. Ez is bizonyíték arra, hogy az öreg kontinensen is működőképes az effajta munkavégzési mód.

Kapcsolatépítés és produktivitás

A közösségi irodák pontosan az itt megtalálható közösségnek köszönhetik népszerűségüket. Az ifjú vállalkozók ugyanis ihletet és szakmai szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó ismerősökkel oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást a problémákra.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a közösségi térben hiányozna a saját privát szférád. Ahogy más korszerű munkahelyeken, úgy egy közösségi irodában is vannak olyan elszeparált területek, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy egyedül lennél. Ez később a kapcsolatépítés és a közös munka során is hasznodra válhat. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös munkába is kezdhetnek.

A fő szempont a rugalmasság

Ha a saját főnököd vagy, akkor számos olyan feladattal kell megbirkóznod, amelyekkel alkalmazottként nem szükséges foglalkozni. Ez természetesen a szabadúszó lét egyik előnye is, viszont így a munkaidő fogalmát is kénytelen vagy flexibilisen kezelni. Így azonban te döntheted el, mikor és mennyi időt szánsz a munkára. Ha megfelelő coworking irodában bérelsz helyet, akár munkaidőn kívül is beugorhatsz, és kipipálhatod az aznapi teendőket. Légy tehát a magad ura, és végezd akkor a munkád, amikor te jónak látod!

A „digitális nomádság” talán legfőbb előnye, hogy gyakorlatilag bárhol dolgozhatsz, csak egy laptop és wifikapcsolat kell hozzá. Egy online utazási magazin gyűjtése szerint ezért nem meglepő módon a legkedveltebb közösségi irodák Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Ha Magyarországon klikkeljen ide maradnál, akkor se keseredj el, hiszen már itthon is számos kellemes coworking iroda közül válogathatsz. Egy napra már 2500-5000 Ft közötti összegért is bérelhetsz munkaállomást, hosszabb időre pedig különböző bérleti konstrukciók közül választhatod ki a neked legmegfelelőbbet. Minden közösségi iroda alapszolgáltatásába beletartozik a külön íróasztalokkal felszerelt nagy közös helyiség, a szélessávú wifi, valamint a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea általában ingyenes, továbbá a bérlők rendelkezésére áll néhány tárgyaló, amit különdíj ellenében vehet igénybe az, aki az ügyfeleivel szeretne megbeszélést tartani. Az irodák főleg a város központi részén, tömegközlekedési csomópontok mentén találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

A tapasztalatok szerint egy vállalkozás mérettől és tevékenységtől függetlenül akkor sikeres, ha a vezetői előre gondolkodnak, és mindig egy lépéssel megelőzik a versenytársakat. Ahhoz azonban, hogy csúcsteljesítményt nyújts, nélkülözhetetlen az ihletet adó, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Lelj rá erre egy közösségi iroda tagjaként!

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author