Z czego się robi Brykiet

Posted by Ruland on June 6th, 2021

Drewno jest przedmiotem opałowym często używanym w Polsce do ogrzewania domu. Ciekawą opcją dla klasycznego drzewa kominkowego pewno być brykiet, jakim można wymienić lub uzupełniać spalanie i innych paliw stałych.

Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, jakie zapewne istnieć uzyskiwane w kominkach, piecach kaflowych, kotłach także pozostałych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Podstawowym surowcem do realizacji brykietu są rozdrobnione odpady drzewne takie jak wiórki, trociny, zrębki. W procesie pracy są one pasowane działaniu wysokiego ciśnienia oraz sprasowywane, dzięki czemu gotowy materiał w sytuacje brykietu przedstawia się dużą gęstością oraz wartością opałową wyższą niż drewno tradycyjne wykorzystywane, jako materiał grzewczy. Od drewna kominowego brykiet różni się też wilgotnością, która jest ciemniejsza oraz pełna w wszelkiej jego budowie.

Brykiet że być wykorzystywany, jako paliwo będące przyczyną ogrzewania domu, ale ogląda on ponad wykorzystanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające np. startowe, przy spalaniu węgla lub tradycyjnego drewna.

Ten rodzaj paliwa stosowany jest przeważnie jako alternatywa dla drewna kominkowego, ale zastąpić może też nowy produkt opałowy np. węgiel. Na korzyść brykietu świadczy to, ze jest paliwem czystym, jakie reguluje się niską zwartością popiołu. Nie przynosi też kłopotów z magazynowaniem. Atutem jest dodatkowo łatwość rozpalania i wygoda połączona z zakupem materiału opałowego, który nie wymaga dalszej obróbki.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że jeszcze częściej, wybierając rodzaj paliwa do ogrzewania domu, pod uwagę, poza ceną, mają też aspekty połączone z pomocą środowiska. Dla tej linie klientów brykiet drzewny, będący w oddzieleniu od węgla paliwem odnawialnym, prawdopodobnie żyć sprawą wartą rozważenia.

Jak powstaje brykiet drzewny?

Brykiet drzewny tworzony jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki, które są sprasowywane pod ogromnym ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Niska zawartość wilgoci sprawia, że cena opałowa brykietów jest wyższa niż drewna.

Gdy się spala brykiet drzewny?

Dzięki wysokiemu zagęszczeniu środka w sądzie do objętości, proces spalania jest sukcesywny oraz ciężki. Brykiet drzewny jest najczęściej kształt walca lub kostki.

Technologia produkcji brykietów drzewnych była obecnie stosowana przed II wojną światową w Szwajcarii, jednak produkcja na miarę przemysłową rozwinęła się tylko w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Gdy jest wytwarzany brykiet drzewny?

Materiałem do pracy brykietu z biomasy zapewne stanowić wszelaki rodzaj rośliny lub odpadów pochodzenia roślinnego. Najogromniejsze uznanie ekonomiczne oraz najprawdziwszą wartość handlową mają brykiety robione z drzewa.

Do przerobu kształtują się praktycznie wszelkie rodzaje drzewa i odpadów drzewnych, w ostatnim zrębki i trociny. Brykietowanie zachodzi w prasach mechanicznych lub hydraulicznych bez podawania żadnych substancji wiążących.

O kształcie otrzymywanego brykietu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej.

Wady i Zalety Brykietu

Zalety brykietu drzewnego:

- Idealnie kształtuje się jako paliwo do kominków, pieców, kotłów C.O

- Szeroki rynek sprzedaży, brykiet można kupować w marketach, sklepach, online, w magazynach opału

- Brykiet pakowany stanowi w odpowiednie opakowania, nie brudzi podczas transportu oraz łatwo stanowi go chronić

- Przynajmniej teoretycznie brykiet jest nudny, ma wilgotność mniejszą od 10%. Nie trzeba go sezonować

- Łatwo się go magazynuje, wystarczy nałożyć go pod wolną ścianą

- Ważna go kupić praktycznie o dowolnej porze roku, nawet „przy przyczynie” będąc w markecie budowlanym również zawieźć do apartamencie w bagażniku swojego samochodu

- Dobry brykiet ma szeroką cena energetyczną czyli generuje dużo ciepła przez długi czas

- Brykiet spala się do celu, nie pozostawia niedopalonych kawałków

- Dobry brykiet nie zanieczyszcza komina natomiast nie tworzy jego korozji

- Paląc brykietem w kominku mamy prawą szybę

- Ekologiczne, odnawialne źródło energii, które w liczbę łatwo można rozpalić

- Szeroki wybór rodzajów brykietów idzie na jedne dobranie do naturalnych potrzeb

- Brykiet nie brudzi rąk, nie pyli zbyt dużo, nie brudzi przestrzeni wokół kominka

- Dobry brykiet nie kruszy się natomiast nie zamienia w kupkę trocin

- Popiół z brykietu można wysypywać do kompostownika lub rozsypać bezpośrednio na trawnik, bo nie ma żadnej chemii. Stanowi ostatnie całkowicie dobry naturalny nawóz

- Płacąc za 1000 kg brykietu, otrzymujemy 1000 kg brykietu, nikt nas nie oszuka

- Brykiet nie zawiera żadnych klejów, lepiszczy, dodatków, paląc przed nie zasmrodzimy okolicy

- Brykiet podczas spalania nie wydziela prawie wcale dymu, więc z komina uchodzą lub powinny uchodzić tylko oraz tylko ciepłe spaliny

- Brykiet pozwoli na załadowanie kominka natomiast nie dołączanie do niego przez kilkanaście godzin, bo tak długo potrafimy się cieszyć płonącym w kominku brykietem

- Brykiet można długo przechowywać bez obawy, że nam zgnije.

Wady brykietu drzewnego:

- Kupując brykiet trzeba wybierać produkt doskonałej formy, gdyż nie każdy produkt, który określa tartak rzeszów krakowska się brykietem, zarabia na taką nazwę. Łatwo się pomylić.

- Pod żadnym pozorem nie kupować brykietu z trocin z płyt mdf, płyt meblowych czy również z kolejnych śmieci. Paląc takim pseudo brykietem mamy gwarancję, że zapaskudzimy sobie kominek oraz komin a smród wokół domu będzie rzucał na kolana

- Można zakupić zawilgocony brykiet, jaki był źle przechowywany, szczególnie, kiedy sprawiamy go przez Internet

- Dość wysoka cena brykietu, no chyba, że bierzemy w promocji, wtedy dość sporo można oszczędzić

- Brykiet nie pali ale żarzy. Nie przedstawiamy zbyt mocnego płomienia, i bardzo ognia i przyjemna

- Palenia brykietem trzeba się nauczyć, bo dzieli się ono od palenia drewnem. Jednak tąż myśl tajemną zlokalizujesz na moim blogu.

Like it? Share it!


Ruland

About the Author

Ruland
Joined: January 28th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author