Mi az a coworking és mit segít nyolc közösségi iroda?

Posted by Neal on February 21st, 2021

Otthonról dolgozol, de egyre kevésbé érzed a motivációt? Van még mit javítani a time menedzsmenteden, és tenni is szeretnél ezért? Gondoltál már arra, hogy coworking irodában végezd napi tevékenységedet? A home office-nak és a szabadúszó létnek számos pozitív vonzata van. Amennyi előnye van azonban, legalább annyi hátulütővel is találkozhatunk. Jó hír azonban, hogy ez utóbbiak egyszerűen áthidalhatók.

Otthoni körülmények között a legtöbbször az inspiráció hiányzik, ami segítene a hatékony munkavégzésben. Egészen más a helyzet azonban, ha eltávolodsz ettől a környezettől, és nem a házimunkán vagy egyéb kikapcsoló ténykedésen jár az eszed. Ha a körülötted lévők komolyan belemerülnek a munkájukba, te is sokkal jobban összepontosítasz majd, így hatékonyabban tudsz majd dolgozni. A coworking irodák ezért is egyre közkedveltebbek, hiszen lehetőséget kínálnak a közösségben végzett, ihletett munkára.

De mit is jelent az, hogy coworking, és mit tud egy coworking iroda? A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit félrevezető, nem véletlen, hogy itthon is inkább az angol coworking kifejezés használatos. A coworking iroda sokkal több egy kényelmes és modern dolgozótérnél. A vállalkozók úgy érezhetik, egy közösséghez tartoznak, ezzel pedig kreativitásuk és produktivitásuk is nagymértékben nő. Legyen szó mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról, egy közösségi iroda mindenki számára ideális munkatér.

utolérhetetlen népszerűség a a világon mindenhol

A coworking népszerűségéhez főleg a startupok tettek hozzá: a lelkes ifjú vállalkozók nem saját iroda bérlésében gondolkodtak, hanem költségkímélő módon csak munkaállomást vettek ki egy közösségi irodában. A coworking irodák közönsége a mai napig leginkább startupok munkatársaiból, kisvállalkozókból és szabadúszókból áll, akik hosszabb-rövidebb ideig bérlik az íróasztalokat. Korunkban a munka fogalmával kapcsolatban teljes paradigmaváltás zajlik, így egyre terjed az egész világon a munkavégzésnek ez a módja. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács által közzétett számokból kiderül, hogy a 35 év alatti helyi lakosok 20 százaléka tervez vállalkozást indítani, vagy már el is indította azt.

Egy Németországban készült online felmérés szerint a világon jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre specializálódott iroda működik. Ez nem túl magas szám, de ha figyelembe vesszük, hogy az egy évvel korábbihoz képest ez 88 százalékos növekedés, egészen más a helyzet. Méreténél fogva a legtöbb közösségi iroda természetesen az USA-ban működik, a második helyezett pedig Németország. Ez is bizonyíték arra, hogy Európában is működőképes az effajta munkavégzési mód.

Kapcsolati háló és hatékony munkavégzés

A coworking irodák legfőbb vonzereje, nem meglepő módon, éppen a közösség erejében rejlik. Az ifjú vállalkozók ugyanis ihletet és üzleti szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó kollégákkal oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást a problémákra.

Természetesen egy közösségi irodában is adott a mindenki számára oly fontos privát szféra. Ahogy más modern munkahelyeken, úgy egy coworking irodában is vannak olyan elkülönített területek, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Mindez a networking és a közös munka kapcsán sem elhanyagolható tényező. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös munkába is kezdhetnek.

Fókuszban a rugalmasság

Ha a magad ura vagy, sokszor olyasmivel is foglalkoznod kell, amely alkalmazottként nem a te feladatod lenne. Ez persze alapvetően hatalmas pozitívum, de sokszor megköveteli a túlórát. A legjobb azonban az egészben az, hogy magad oszthatod be az idődet. Ha megfelelő közösségi irodát találtál magadnak, akkor kora reggel, késő este vagy akár hétvégén is beugorhatsz dolgozni. Készítsd el te magad a saját időbeosztásodat, és dolgozz akkor, amikor a leginkább hatékonynak érzed magad!

A „digitális nomádsággal” járó előnyök egyike, hogy megfelelő wifi kapcsolat és egy laptop segítségével szinte bárhonnan dolgozhatsz. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összeállítást közölt a világ legmenőbb közösségi irodáiról, az első helyeken Bali, Thaiföld, a Kanári-szigetek és Barcelona végzett. Akkor sem kell aggódnod, ha belföldön szeretnél hasonló helyszínen dolgozni, hiszen Magyarországon is sok, minden igényt kielégítő coworking iroda nyitotta meg kapuit. A napijegyárak 2500-5000 Ft körül mozognak, ha pedig tartósabban szeretnél berendezkedni, különböző bérletek közül válogathatsz. A legtöbb közösségi irodánál az alapárba beletartozik a közös helyiség, a szélessávú wifi, a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea általában ingyenes, továbbá a bérlők rendelkezésére áll néhány tárgyaló, amit extra díj ellenében vehet igénybe az, aki az ügyfeleivel szeretne találkozni. Az irodák főleg a város közösségi iroda belváros központi részén, tömegközlekedési csomópontok közelében találhatók.

A siker titka az előrelátó tervezés

A tapasztalatok szerint egy vállalkozás mérettől és tevékenységtől függetlenül akkor sikeres, ha a vezetői előre terveznek, és mindig egy lépéssel megelőzik a versenytársakat. Ahhoz azonban, hogy csúcsteljesítményt nyújts, nélkülözhetetlen az inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Találj rá erre egy közösségi iroda kollektívájában!

De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy közösségi iroda? Itthon sokszor emlegetik közösségi munkavégzésként, ám ez nem adja vissza a szókapcsolat pontos értelmét. Így nálunk is leginkább a nemzetközi coworking kifejezés a használatos. A közösségi iroda sokkal többet kínál bérlői számára egy kényelmes és modern munkahelynél. Gondoskodik arról, hogy a szabadúszók úgy érezhessék, tartoznak egy közösséghez, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Legyen szó mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról, egy coworking iroda mindenki számára ideális munkahely.

A Deskmag magazin kutatása szerint a legtöbb bérlő 4 év után kezd elégedetlen lenni addigi irodájával, hiszen idővel az ő elvárásaik is változnak. A coworkerek a bérlés kezdetétől számított 3. hónapban a legelégedettebbek

Like it? Share it!


Neal

About the Author

Neal
Joined: February 3rd, 2021
Articles Posted: 13

More by this author