Mi is az a közösségi térben végzett munka, és mit nevezünk coworking officenak?

Posted by Nickie on February 21st, 2021

Home office-ból dolgozol, de egyre kevésbé vagy motivált? Nehezen osztod be az idődet, és szeretnél változtatni ezen? Felmerült már benned, hogy egy coworking iroda kollektívájában könnyebben menne a munka? A home office-nak és egy saját vállalkozás működtetésének számos pozitív vonzata van. A pozitívumok mellett azonban számos hátráltató tényező is felmerülhet az idők során. Szerencsére azonban utóbbiakra már létezik gyógyír.

Home office-ban a legtöbbször az inspiráció hiányzik, ami segítene a hatékony munkavégzésben. Egészen oktogon kozossegi iroda más a helyzet azonban, ha kiszakadsz ebből a környezetből, és nem a házimunkán vagy egyéb kikapcsoló ténykedésen jár az eszed. Ha olyan emberek vesznek körül, akik komolyan veszik saját feladataikat, az téged is produktív munkára ösztönöz majd. A coworking irodák ezért is egyre közkedveltebbek, hiszen lehetőséget kínálnak a közösségben végzett, ihletett munkára.

De mit is jelent az, hogy coworking, és mit tud egy coworking iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés kicsit csalóka, így a legtöbbször nálunk is az angol coworking szóval találkozhatunk. A közösségi iroda sokkal többet kínál bérlői számára egy kényelmes és modern dolgozótérnél. A szabadúszók úgy érezhetik, egy közösséghez tartoznak, ezzel pedig kreativitásuk és hatékonyságuk is nagymértékben növekszik. Egy közösségi irodában mikrovállalkozók és szabadúszók is egyaránt megtalálhatják számításukat.

Az egész világon közkedvelt munkavégzési mód

A coworking néhány évvel ezelőtt a startupok körében vált igazán kedveltté: fiatal, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán munkaállomást béreltek egy közösségi irodában. A közösségi irodákat mindmáig leginkább startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják, ki hosszabb, ki pedig rövid távon. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések jelenleg gyökeres átalakuláson mennek át, ezért világszerte egyre népszerűbb az ilyen típusú munkavégzés. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács által közzétett számokból kiderül, hogy a 35 év alatti helyi lakosok egyötöde tervez vállalkozást indítani, vagy már el is indította azt.

Egy németországi kutatás adatai szerint világszerte 1 300-nál is több coworking, vagyis közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez nem túl nagy szám, de ha figyelembe vesszük, hogy az egy évvel korábbihoz képest ez 88 százalékos növekedés, egészen más a helyzet. Az Egyesült Államokban találhatjuk a legtöbb közösségi irodát, a második helyen azonban Németország áll, ami ékes bizonyítéka annak, hogy az európai munkavállalók is gyakran élnek a hasonló irodák kínálta előnyökkel.

Kapcsolatépítés és produktivitás

A közösségi irodák legfőbb vonzereje, nem meglepő módon, éppen a közösség erejében rejlik. A kezdő vállalkozók ugyanis jövedelmező és inspiráló kapcsolatokat alakíthatnak ki a coworking irodában változatos területeteken dolgozó kollégáikkal.

Ez persze közel sem azt jelenti, hogy a közösségi térben ne lenne meg a saját privát szférád. A korszerű munkahelyi modelleknek megfelelően elszeparált területek állnak rendelkezésedre, ahol nyugalomban dolgozhatsz, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Ez pedig nagyon jól jöhet a kapcsolatépítés és a közös munka szempontjából is. A különböző területeken működő szakemberek közös munkába is belevághatnak, így mindkét fél számára kedvező munkakapcsolatok jöhetnek létre.

A fő szempont a rugalmasság

Ha a saját főnököd vagy, akkor számos olyan feladatot meg kell oldanod, amelyekkel alkalmazottként nem szükséges foglalkozni. Ez persze alapvetően hatalmas pozitívum, de sokszor megköveteli a túlórát. Mindennek azonban hatalmas előnye, hogy te döntesz a saját idődről. A megfelelő közösségi iroda lehetővé teszi, hogy akár este is beugorhass, és elvégezhesd az adminisztratív teendőket. Rendelkezz magad a saját időddel, és végezd akkor a munkád, amikor szerinted a legideálisabb!

Azért választják sokan a „digitális nomád” életmódot, mert így egy laptop és internet kapcsolat segítségével szinte az egész világ a munkahelyükké válhat. Az egyik online utazási magazin által végzett gyűjtés szerint éppen ezért a legnépszerűbb közösségiiroda-helyszínek Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Ha Magyarországon maradnál, akkor se keseredj el, hiszen már itthon is számos hangulatos közösségi iroda közül válogathatsz. Egy napra már 2500-5000 Ft közötti összegért is bérelhetsz íróasztalt, hosszabb időre pedig különböző bérleti konstrukciók közül választhatod ki a neked legmegfelelőbbet. Minden coworking iroda alapszolgáltatásába beletartozik a külön íróasztalokkal felszerelt nagy közös helyiség, a szélessávú wifi, valamint a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea is általában az alapár része, ha pedig vendéget fogadnál, bérelhetsz különálló tárgyalóhelyiséget is. Ezek az irodák nagyrészt a városközpontban, tömegközlekedési eszközök megállójához közel találhatók.

Légy előrelátó, és tervezz hosszú távra!

A tapasztalatok szerint egy vállalkozás mérettől és tevékenységtől függetlenül akkor sikeres, ha a vezetői előre terveznek, és mindig egy lépéssel megelőzik a konkurenciát. Ahhoz azonban, hogy csúcsteljesítményt nyújts, nélkülözhetetlen az inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző munkakörnyezet. Találj rá erre egy közösségi iroda kollektívájában!

A coworking néhány éve a startupok körében vált igazán népszerűvé: ifjú, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán munkaállomást béreltek egy közösségi irodában. A coworking irodák közönsége a mai napig leginkább startupok munkatársaiból, kisvállalkozókból és szabadúszókból áll, akik hosszabb-rövidebb ideig bérlik a munkaállomásokat. Korunkban a munka fogalmával kapcsolatban teljes paradigmaváltás zajlik, így egyre terjed az egész világon a munkavégzésnek ez a módja. Hongkongban például a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint a 35 év alatti munkavállalók közel 20 százaléka saját vállalkozást működtet, illetve ennek elindítását tervezi két éven belül.

A

Like it? Share it!


Nickie

About the Author

Nickie
Joined: February 4th, 2021
Articles Posted: 25

More by this author