Mi az a coworking és mit segít kilenc közösségi munkahely?

Posted by Neal on March 15th, 2021

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő motivációra? Nehezen osztod be az idődet, és szeretnél változtatni ezen? Elgondolkodtál már azon, hogy belépsz egy coworking iroda közösségébe? Az otthoni munkavégzés és a saját vállalkozás építése számos előnnyel jár. Az előnyök mellett viszont könnyű beismerni, hogy a home office számos negatívummal is jár. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen megoldhatók.

A legtöbbször arról van szó, hogy otthoni körülmények között egy idő után egyszerűen hiányzik az inspiráció, ami segítene a feladatok elvégzésében. Ezért is fontos, hogy a munkához eltávolodj az otthoni környezettől, és kizárd azokat a tényezőket, amelyek csak zavarnának a tevékenykedésben. Ha azt látod magad körül, hogy mások is saját feladatukkal foglalatoskodnak, akkor Te is hatékonyabban végzed majd a munkádat. Nem véletlen, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a coworking iránt, amely lehetőséget nyújt arra, hogy közösségben töltsd napjaidat, mégis nagymértékben javíts a hatékonyságodon.

De mit is jelent az, hogy coworking, és mit tud egy közösségi iroda? A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit csalóka, nem véletlen, hogy itthon is inkább az angol coworking kifejezés használatos. A közösségi iroda sokkal több egy kényelmes és modern munkahelynél. A szabadúszók számára a valahová tartozás érzését nyújtja, és egyúttal olyan környezetet teremt, amely hozzájárul a kreativitás és a hatékonyság fejlesztéséhez. Mindegy, hogy mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról van szó, egy coworking irodában mindenki megtalálhatja a számítását.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking néhány évvel ezelőtt a startupok körében vált igazán kedveltté: fiatal, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán munkaállomást béreltek egy közösségi irodában. A közösségi irodák közönsége a mai napig leginkább startupok munkatársaiból, kisvállalkozókból és szabadúszókból áll, akik hosszabb-rövidebb ideig bérlik az íróasztalokat. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések jelenleg teljes átalakuláson mennek át, ezért világszerte egyre népszerűbb az ilyen típusú munkavégzés. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács által közzétett számokból kiderül, hogy a 35 év alatti helyi lakosok egyötöde tervez vállalkozást indítani, vagy már el is indította azt.

Egy Németországban készült online felmérés szerint globálisan jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre specializálódott iroda működik. Ez először kevésnek tűnhet, az előző év számaihoz nézd meg viszonyítva azonban óriási, 88 százalékos növekedést jelent. Természetesen az USA büszkélkedhet a legtöbb közösségi irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy Európától sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Networking és hatékonyság

A közösségi irodák, ahogy a nevük is jelzi, főleg a közösség ereje által képesek új bérlőket bevonzani. A kezdő vállalkozók ugyanis gyümölcsöző és inspiráló kapcsolatokat alakíthatnak ki a közösségi irodában változatos területeteken dolgozó kollégáikkal.

Ez persze közel sem azt jelenti, hogy a közösségi térben ne lenne meg a saját privát szférád. A modern munkahelyi modelleknek megfelelően egymástól elkülönített területek állnak rendelkezésedre, ahol átadhatod magad a munkának, mégsem érzed úgy, hogy magányos lennél. Ez pedig nagyon jól jöhet a networking és a közös munka szempontjából is. A többféle szakterületen tevékenykedő profik akár kooperációra is adhatják fejüket, amely mindkét fél számára előnyökkel járhat

A lényeg a flexibilitás

Ha a saját főnököd vagy, akkor számos olyan feladattal kell megbirkóznod, amelyekkel alkalmazottként nem szükséges foglalkozni. Ez persze alapvetően nem rossz, csupán másfajta időbeosztást kíván. Így azonban te döntheted el, mikor és mennyi ideig dolgozol. A megfelelő közösségi iroda lehetővé teszi, hogy akár este is bemehess, és elvégezhesd az adminisztratív teendőket. Légy tehát a magad ura, és végezd akkor a munkád, amikor te jónak látod!

A „digitális nomádság” talán legnagyobb előnye, hogy szinte bárhol dolgozhatsz, csak egy laptop és wifikapcsolat kell hozzá. Az egyik online utazási magazin által végzett gyűjtés szerint éppen ezért a legnépszerűbb közösségiiroda-helyszínek Balin, Thaiföldön, a Kanári-szigeteken és Barcelonában találhatók. Akkor sem kell aggódnod, ha itthon szeretnél hasonló helyszínen dolgozni, hiszen Magyarországon is sok, minden igényt kielégítő közösségi iroda nyitotta meg kapuit. Egy napra már 2500-5000 Ft közötti összegért is bérelhetsz íróasztalt, hosszabb időre pedig különböző bérleti konstrukciók közül választhatod ki a neked legmegfelelőbbet. A legtöbb közösségi irodánál az alapárba beletartozik a közös helyiség, a szélessávú wifi, a nyomtató és a szkenner használata. Ezen felül sokszor a kávéért és teáért sem kell fizetned, az üzleti ügyek átbeszéléséhez pedig elszeparált tárgyalókat vehetsz bérbe. Ezek az irodák jellemzően a város központi részén, tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyen találhatók.

A siker titka az előrelátó tervezés

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkájukban sikeres vállalkozók, tevékenységük jellegétől és mérettől függetlenül, előre terveznek és mindig egy lépéssel a konkurencia előtt járnak. Csúcsteljesítményt viszont csak inspiráló, kreativitásra és hatékonyságra ösztönző közegben leszel képes elérni. Lelj rá erre egy közösségi iroda tagjaként!

De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy coworking iroda? Az itthon is használatos közösségi munkavégzés kifejezés kicsit csalóka, így a legtöbbször nálunk is a nemzetközi coworking szóval találkozhatunk. A coworking iroda sokkal több egy kényelmes és modern dolgozótérnél. Gondoskodik arról, hogy a vállalkozók úgy érezhessék, tartoznak valahova, ezzel fejlesztve kreativitásukat és produktivitásukat. Mindegy, hogy mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról van szó, egy coworking irodában mindenki megtalálhatja a számítását.

A Deskmag magazin kutatása szerint a legtöbb bérlő 4 év után kezd elégedetlen lenni addigi munkahelyével, hiszen idővel az ő igényeik is változnak.

Like it? Share it!


Neal

About the Author

Neal
Joined: February 3rd, 2021
Articles Posted: 13

More by this author